Mrozy mogą zabić. Jak pomóc bezdomnym – ważne numery i adresy

Jak co roku w ramach „Akcji Zima”, Straż Miejska obejmuje nadzorem miejsca przebywania osób bezdomnych oraz pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych. Miejsca te znane są doskonale funkcjonariuszom straży z wieloletniego doświadczenia pracy w terenie, a także dzięki informacjom przekazywanym przez operatorów monitoringu miejskiego, MOPS oraz mieszkańców.

– Najczęściej osoby bezdomne przebywają w pustostanach, w okolicach rurociągów ciepłowniczych, altanach działkowych, wnękach budynków, piwnicach, na strychu czy wiatach śmietnikowych. Funkcjonariusze podczas kontroli rozmawiają z osobami bezdomnymi, przekazując im informację, gdzie mogą otrzymać odpowiednią pomoc i schronienie. W przypadkach bezpośredniego narażenia zdrowia lub życia, na miejsce wzywane jest pogotowie ratunkowe – informuje Straż Miejska w Legnicy.

Wszelkie informacje z kontroli oraz opis sytuacji, w których znalazły się osoby bezdomne są na bieżąco przekazywane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy.

Ze statystyk straży miejskiej wynika, że w 2023 roku jej funkcjonariusze skontrolowali 180 miejsc przebywania osób bezdomnych.

Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji i potrzebujesz pomocy lub wiesz o takich osobach, zgłoś się do jednej z niżej wymienionych instytucji:

• Międzyparafialna Stołówka Charytatywna im. Św. Jadwigi, Legnica ul. Dmowskiego 15, tel. 76 854 92 31, e-mail: parafia.nspj@op.pl.

• Schronisko dla Bezdomnych i Dom Samotnej Matki z Dzieckiem, Legnica ul. Przemysłowa 5, tel. 76 722 18 20, 76 723 38 62, 76 723 38 60, e-mail: mopslegnica@mopslegnica.pl.

• Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Schronisko „Mar-Kot”, Legnica ul. Sadownicza 3, tel. 735 467 752, e-mail: mar-kot.leg@wp.pl.

Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022. W sytuacjach zagrożenia pomoc można uzyskać pod numerem alarmowym: 112, numerem Straży Miejskiej w Legnicy 986 lub w MOPS w Legnicy: 076-722-18-00. 

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie