spot_img

Muzeum z Lubina zaprasza do darmowego parku linowego

To Muzeum jest wyjątkowe z wielu powodów. Absolutnie odbiega od skojarzeń z czasami nudnych wycieczek szkolnych, kiedy trzeba było przemierzać kolejne pomieszczenia, oglądać plansze i czytać dopasowane do nich napisy. Tutaj, przyglądając się historii, mocno czujemy też teraźniejszość. Tylko tu znajdziemy realistycznego żołnierza z czasów II wojny światowej, który celuje w naszym kierunku, usłyszymy dźwięk wystrzałów, poczujemy mroczny klimat. Lubin zaprasza do darmowego Muzeum Historycznego. Co ciekawe, w tym samym miejscu, możemy też zwiedzić darmowy park Leśny i skorzystać z darmowego parku Linowego.

Muzeum Historyczne w Lubinie powołane zostało do życia na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Lubinie dnia 31 maja 2016 roku, dla zwiedzających otwarto je 17 maja 2018 roku.

Dziś muzeum ma już cztery lokalizacje. Pierwsza część czyli dwie główne wystawy stałe „Zbrodnia lubińska” oraz „Historia miasta na tle życia codziennego” mieszczą się w odremontowanym budynku zabytkowego ratusza przy ulicy Rynek 25. Kolejna to Galerii Pałacyk, która mieści się będzie w zabytkowej willi przy ulicy M. Skłodowskiej 6. Jeszcze do niedawna budynek ten znany był z odbywających się tam ceremonii ślubów cywilnych, zwany Pałacem Ślubów. Po zakończonym niedawno remoncie na parterze tego budynku powstała galeria sztuki.

Propozycją otwierającą działalność Galerii Pałacyk jest wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza – jednego z bardziej rozpoznawalnych twórców polskiej areny plastycznej drugiej połowy XX w. W dwóch salach zobaczyć będzie można ekspozycję pt.„Sztuka przemijania. Chopinowi – Duda-Gracz”. Wystawa jest częścią niezwykłego projektu, artystycznego, którego zamysłem było zilustrowanie wszystkich kompozycji muzycznych Fryderyka Chopina.

W 2022 roku powstała nowa wystawa plenerowa „Pionierzy lubińscy 1945” zlokalizowana przy stacji kolejowej w Lubinie, gdzie znajduje się m.in. odremontowana lokomotywa Ty2-22.

Plenerowa część muzeum oraz miejsce, w którym odbywa się większość muzealnych wydarzeń znajduje się w Parku Leśnym. To niejako serce tutejszego Muzeum. Park, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce spacerów, rekreacji, ale też lekcji historii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Usytuowany jest na os. Przylesie, między ulicami: Kwiatową, Wrzosową i Gajową. Zajmuje powierzchnię ponad 27 hektarów.

Po rewitalizacji parku, pięć lat temu, na przestrzeń zaadaptowane muzealną zostały zabytkowe ziemne i murowane budowle wchodzące w skład kompleksu strzelnicy artyleryjskiej. W jej obrębie powstała ścieżka edukacyjna „Wielka Wojna”, na którą składają się wybudowane w ramach projektu okopy, kontenery i zabytkowe wagony. W celach wystawienniczych wykorzystywane są również cztery poradzieckie bunkry. Po remoncie stały się przestrzenią, w której prezentowane są wystawy czasowe
w ramach wystawy stałej pt.„Okupacja sowiecka w Polsce 1939–1993”. Niedawno została tam otwarta nowa plenerowa ekspozycja, która może okazać się nie lada gratką, dla małych i dużych sympatyków historii: plenerowa ekspozycja pt. „ORP Orzeł nie powrócił”. Przygotowywana była przez osiem miesięcy, a pomogli w tym twórcy filmu fabularnego „Orzeł. Ostatni patrol”, którzy przekazali muzeum elementy scenografii. 83 lata temu, na przełomie maja i czerwca, „Orzeł” patrolował wody Morza Północnego. Wtedy właśnie okręt zaginął z całą załogą, a przyczyny tego do dziś są nieznane.

W Parku Leśnym znajduje się też zabytkowa strzelnica artyleryjska. Jest to zespół murowanych
i ziemnych budowli niegdyś służących wojskowym ćwiczeniom. Najstarsze elementy strzelnicy powstały w latach 30. XX wieku i przetrwały do czasów obecnych w stanie i skali rzadkim dla tego typu militarnych obiektów.

A kiedy zaliczymy już wszystkie wystawy plenerowe, Muzeum ma dla nas ciekawą ofertę rekreacyjną: park Linowy oraz konstrukcję w kształcie krokodyla dla dzieci. Jest też balance park i internetowa piaskownica. I to zupełnie za darmo! Park linowy tworzą dwie trasy o łącznej długości 260 metrów. Każda z nich składa się z 12 przęseł o różnym stopniu trudności. W każdym przęśle zamontowano inny rodzaj przeszkody. Są to m.in. drabinki, krzesła, tunel, linki, szczudła. Przejście obu tras to świetna zabawa, ale i niezła gimnastyka. Zatem nie ma co dłużej zwlekać – warto odwiedzić Lubin. A jeśli się spodoba: Zamieszkaj w Lubinie.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie