spot_img

Najpiękniejsze zamki niedaleko Legnicy. Zobaczcie kiedy i za ile można je zwiedzać

Na Dolnym Śląsku zamków jest cała masa. Niektóre zostały odbudowane, inne odrestaurowane, wiele jest w ruinie, ale we wszystkich można przenieść się w czasie, poczuć i dotknąć historii. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najpiękniejsze. 

Na liście znajdziecie m.in. wałbrzyski Książ, ale nie brakuje tych mniejszych budowli takich jak zamek Grodziec, Grodno czy Kliczków. Do niektórych zamków wstęp jest całkowicie darmowy!

Zamek Grodziec

Fot. Polska-org.pl

Późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim. Zamek Grodziec dla ruchu turystycznego jest otwarty przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Cena biletu normalnego: 28,00 zł Cena biletu ulgowego (młodzież ucząca się, emeryci, renciści): 23,00 zł

Zamek Bolków

FOT. WIKIPEDIA


Zamek Bolków to malowniczo położone ruiny średniowiecznej warowni zobaczycie tam unikatową wieżę, która w przekroju ma kształt łzy. Na terenie zamku rokrocznie odbywa się festiwal muzyki gotyckiej Castle Party.

Zamek Bolczów

FOT. WIKIPEDIA


Skryty jest w Rudawach Janowickich 15 km od Jeleniej Góry. Nazwa pochodzi od dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów, który miał postawić twierdzę. Wejście do ruin jest bezpłatne.

Zamek Chojnik

FOT. WIKIPEDIA

Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną. Bilet normalny: 7 zł, ulgowy – 5 zł.

Zamek Sarny

Fot. Zameksarny.pl


Położone na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi, zabytkowe założenie w Sarnach (niem. Scharfeneck) jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Zamek Sarny jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godz. 11:00-20:00. Brak informacji o cenach biletów.

Zamek Grodno

Fot. Marcin Jagiellicz


Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Liczy ponad 700 lat historii. Zwiedzanie od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00. Bilet normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł.

Zamek Książąt Oleśnickich

Fot. Klaudia Kłodnicka

Zamek zbudowany został w XIV w i jest aktualnie jednym z największych zabytków w powiecie oleśnickim. Istnieje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem lub samemu, a także wejście na zamkową wieżę. Dla zwiedzających dostępna jest także kawiarnia. Cennik biletów: normalny: 25 zł, ulgowy: 20 zł.

Zamek Czocha

Fot. zamekczocha.com

Zamek, który został okrzyknięty polskim Hogwartem można zwiedzać codziennie, również nocą. Goście będą mieli okazję zwiedzić m.in. salę Rycerską, Marmurową, Portretową, a nawet zejść do zamkowego Skarbca. Bilety wstępu: normalny 35 zł, ulgowy 27 zł.

Zamek Książ w Wałbrzychu

(Fot. arch. Tuwroclaw.com)

Górująca nad Wałbrzychem budowla jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Obiekt można zwiedzać za dnia i nocą. Ogród, sala Maksymiliana, mroczne podziemia i położona nieopodal palmiarnia to tylko mała część atrakcji jakie oferuje Zamek Książ.

Zamek Kliczków

Neorenesansowy zamek znajduje się na samym końcu długiej alei wysadzanej lipami w spokojnej, małej wiosce Kliczków. Można spacerować, zbierać grzyby i jeździć konno, a także wypożyczyć rower w hotelu i wybrać się do dalszych zakątków. Zamek organizuje w lipcu nocne zwiedzanie.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie