Nowa broń w walce z rakiem. Legnicki szpital spełnił wyśrubowane kryteria!

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy został ośrodkiem leczenia raka jelita grubego. To oznacza, że pacjent z tego rodzaju nowotworem objęty zostanie opieką od momentu podejrzenia pojawienia się choroby, przez diagnostykę endoskopową, radiologiczną, leczenie operacyjne wszystkimi technikami, leczenie powikłań – łącznie z chemioterapią oraz radioterapią. Zwiększy się ilość operacji wykonywanych endoskopowo czyli mniej inwazyjnie.

– Dzięki nowej certyfikacji chirurgia onkologiczna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy będzie się opierała się na dwóch podstawach – mówi dr n. med. Tomasz Bojarowski, lekarz kierujący oddziałem.

– Do tej pory wiodącym był kontrakt na kompleksową opiekę nad rakiem piersi. Teraz doszła „druga noga”  – zostaliśmy ośrodkiem leczenia raka jelita grubego. Uważam, że to duży sukces naszej placówki, bo wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia są dosyć wyśrubowane – dodaje dr Bojarowski.

Jednym z kryterium utworzenia ośrodka leczenia raka jelita grubego było wprowadzenie na szeroką skalę technik małoinwazyjnych. To nowa broń do walki z rakiem, która dużo szybciej niż zwykła operacja pozwala powrócić pacjentowi do normalności.

– Gdy zaczynaliśmy pracę oddziału to laparoskopia w chirurgii onkologicznej prawie nie istniała – wspomina dr Bojarowski. – Teraz staje się standardem. Dlatego chcemy wykonywać tych zabiegów coraz więcej. W przypadku jelita grubego udział resekcji (metoda operacji która pozwala wykonywać większość zabiegów jelita grubego przez małe nacięcia, przyp. Red.) metodą laparoskopową wynosi już 30 procent i będzie rosła – tłumaczy szef oddziału chirurgii onkologicznej legnickiego szpitala.

Legnicki szpital prowadzi również zabiegi laparoskopowe nerek, guzów jajnika, jelita cienkiego i innych schorzeń.

Trzon legnickiej chirurgii onkologicznej: (od lewej) dr Tomasz Bojarowski, Marcin Czerwiński i Bartłomiej Pałka. FOT. SZPITAL LEGNICA

Trzon oddziału chirurgii onkologicznej legnickiego szpitala oprócz dr Bojarowskiego tworzą Marcin Czerwiński i Bartłomiej Pałka, lekarze, którzy uczestniczyli ostatnio w programie LapCo Poland. To projekt, który powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 r. Jego celem była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem brytyjskiego programu LapCo było ponad 10-krotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii, zaimplementowano go w różnych krajach na terenie całego świata, także w Polsce.

Przeczytaj także

Nowe na stronie