spot_img

Nowa instalacja w legnickiej Hucie Miedzi doczyści gazy z arsenu i rtęci

KGHM uruchomił instalację oczyszczania gazów poprocesowych w Hucie Miedzi Legnica. Pozwoli to praktycznie całkowicie doczyścić emitowane do atmosfery gazy z rtęci i arsenu, pozostawiając jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i odrobinę dwutlenku siarki. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie.

Instalacja jest kolejnym elementem programu BATAs, realizowanego przez KGHM. Koszt inwestycji to blisko 120 mln zł.

Instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica oczyszcza gazy odlotowe z dwutlenku siarki, a uruchomiony teraz dodatkowy węzeł doczyści gazy z arsenu i rtęci do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3.

– Specjalnie zaprojektowany węzeł pozwoli nam uzyskać efekty do tej pory nieosiągalne. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę – mówił podczas otwarcia Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Nowa instalacja oczyszcza gazy w oparciu o technikę kalomelową. To sprawdzona na świecie metoda, której zaletą jest m.in. mała ilość odpadów.

Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Gazy wychodzące z istniejącej wieży chłodzącej kierowane są do zespołu elektrofiltrów mokrych pierwszego stopnia, po czym trafiają do wieży absorpcyjnej instalacji kalomelowej, w której następuje ich oczyszczenie ze związków rtęci. Ostateczne odpylenie i oczyszczenie gazu realizowane jest w zespole elektrofiltrów mokrych drugiego stopnia.

Projekt udało się zrealizować w ekspresowym tempie zaledwie kilkunastu miesięcy. Za zaprojektowanie i wykonanie instalacji odpowiadała spółka z Grupy Kapitałowej KGHM: Bipromet.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie