O pieniądzach i biznesie przy śniadaniu

Kto, w jaki sposób i ile pieniędzy może uzyskać ze środków Unii Europejskiej i Krajowego Funduszu Szkoleniowego – w dużym skrócie właśnie tego mogli się dowiedzieć uczestnicy dzisiejszego spotkania biznesowego w Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ul. 1 Maja w Lubinie. To już kolejne tego typu wydarzenie organizowane przez Związek Pracodawców Polska Miedź we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Lubinie oraz Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Legnicy. Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem.

– Spotykamy się w naszej śniadaniowej formie z przedsiębiorcami i samorządowcami. Będziemy rozmawiać o pieniądzach, o środkach z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, ale też o funduszach unijnych na działalność biznesową – informuje Marta Wisłocka, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Okazuje się, że wydarzenia w takiej formule jak dziś cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony przedsiębiorców jak i samorządowców. Bo to właśnie z myślą o nich są organizowane.

Marta Wisłocka, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

– Z naszych obserwacji wynika, że przedsiębiorcy mają dość szeroką wiedzę na temat funduszy. Widać, że są mocno zainteresowani rozwojem swoich firm, zarówno tych małych, średnich i dużych. To samo zresztą tyczy się samorządowców. A wiadomo, że z rozwojem łączy się finansowanie. Tutaj mogą uzyskać najświeższe informacje o sposobach i możliwościach pozyskiwania środków. Profesjonaliści fachowo przedłożą temat, więc myślę, że spotkanie będzie merytoryczne i adekwatne do potrzeb – dodaje.

Udział w spotkaniu potwierdziło kilkudziesięciu przedsiębiorców, jednak organizatorzy liczą na to, że dzięki mediom społecznościowym będzie ich jeszcze więcej.

Współorganizatorami dzisiejszego śniadania biznesowego byli także Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie oraz Punkt Informacyjnego Funduszy Europejskich w Legnicy, reprezentowany przez Aleksandrę Kukułę.

– Pojawiliśmy się tutaj, aby przybliżyć samorządowcom i przedsiębiorcom rolę Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracownik urzędu pracy przedstawi, jakie mamy środki do wykorzystania, kto może z nich skorzystać, a także przedstawiciele jakich branż mogą się o nie ubiegać – mówi Wioletta Jagielska, dyrektor PUP w Lubinie.

Najbliższy nabór zostanie ogłoszony 4 marca. Lubiński urząd pracy będzie miał wówczas do rozdysponowania 740 tys. zł, choć wnioskowano o 1,5 mln zł. Takiej kwoty nie udało się uzyskać m.in. z uwagi na niską stopę bezrobocia w naszym powiecie. Kto będzie mógł skorzystać z tych środków?

– Mamy wskazane priorytety i tylko na nich się będziemy opierać. Jeżeli chodzi o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego są to m.in. osoby po 45. roku życia, branże deficytowe, zawody deficytowe (np. budowlańcy, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych, elektrycy), nowoczesne branże technologiczne oraz nauczyciele – wyjaśnia Wioletta Jagielska.

Na jedno szkolenie będzie można otrzymać maksymalnie 20 tys. zł. Jak podkreśla dyrektor lubińskiego PUP-u, do dotychczasowych naborów zawsze zgłaszało się ,mnóstwo chętnych. Liczba wniosków przekracza trzykrotnie lub nawet czterokrotnie kwotę środków do zadysponowania.

Tekst SzK, FOT. BM/lubin.pl

Przeczytaj także

Nowe na stronie