Lekcje WF-u w tym roku szkolnym będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotąd. Uczniowie klas IV – VIII podstawówce oraz wszystkich klas szkół średnich będą musieli co roku brać udział w kilku testach sprawnościowych, a ich wyniki trafią do bazy danych prowadzonej przez ministerstwo. Wcześniej wuefiści muszą przygotować uczniów do zadań, które postawi przed nimi szkoła.
Na kilka dni przez rozpoczęciem roku szkolnego rozporządzenie, które zmienia podstawę programową na lekcjach WF-u podpisał minister edukacji Przemysław Czarnek. Zgodnie z nowymi przepisami, w klasach IV–VIII szkoły podstawowej (w tym w szkołach artystycznych, szkołach branżowych I stopnia oraz w liceach i technikach) raz w roku będą przeprowadzane testy sprawnościowe, a wyniki z tych testów, datę ich przeprowadzenia oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do ewidencji „Sportowe Talenty”.
Testy będą wyglądały jednakowo w całej Polsce, mają być też przeprowadzane w podobnym czasie – między marcem a kwietniem. Do tego czasu nauczyciele muszą przygotować uczniów do tych zadań, odpada więc popularne przesiadywanie przez wuefistów w kantorku i polecenie klasie, by w tym czasie grała w zbijanego.
Lista obowiązków testów i ich zasad
- TEST 1. Bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych.
- Na czym to polega? Na komendę „start” dziecko rozpoczyna bieg w kierunku oddalonego o 5 metrów słupka lub chorągiewki, obiega go i wraca do linii startu. Tę podwójną trasę pokonuje pięciokrotnie.
- TEST 2. 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu.
- Na czym to polega? Uczeń porusza się wzdłuż 20-metrowego odcinka tam i z powrotem, szybkość poruszania kontrolowana jest za pomocą rytmicznych dźwięków z magnetofonu, dziecko porusza się tak, aby w momencie usłyszenia sygnału znajdowało się przy jednym lub drugim końcu 20-metrowego odcinka (wystarczająca jest dokładność do jednego lub dwóch metrów ); dotyka stopą linii na końcu odcinka, zawraca i biegnie w przeciwnym kierunku; początkowo prędkość jest mała lecz stopniowo rośnie z każdą minutą.
- TEST 3. Podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała.
Na czym to polega? Uczeń kładzie się brzuchem do podłogi, opiera się na przedramionach, zginając ręce w łokciach pod kątem prostym. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach stóp unosi tułów. Wytrzymuje określoną ilość sekund.
- Skok w dal z miejsca –służący pomiarowi skoczności i siły