Od 1 stycznia popularne napoje za okazaniem dowodu osobistego

Od nowego roku napoje energetyczne będzie można kupić za okazaniem dowodu osobistego. Tak samo, jak w przypadku alkoholu i papierosów.

1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa ograniczająca sprzedaż napojów z kofeiną i tauryną. Uchwalił ją jeszcze poprzedni parlament a prezydent podpisał w sierpniu br.

Sklepiki szkolne bez energetyków

Od 1 stycznia 2024 r. energetyki będą mogły kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Ponadto napoje te znikną ze sklepików szkolnych, automatów i zakładów pracy.

– Celem ustawy jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny bądź tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Wysokie kary dla sklepów i producentów

Sklepy, które nie będą przestrzegać nowych przepisów, będą musiały liczyć się z wysokimi karami. Tak samo, jak producenci, którzy będą sprzedawać napoje energetyczne w nieodpowiednio oznakowanych opakowaniach.

Dotychczas w Polsce nie było żadnych ograniczeń dot. sprzedaży popularnych wśród nastolatków i dzieci energetyków. Tymczasem eksperci od dawna mówią o szkodliwości ich spożywania.

Źródło: businessinsider.com.pl/biznes.wprost.pl/medonet.pl

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie