spot_img

Odwiedziliśmy wystawę Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica”. Musicie to zobaczyć!

Istniejąca od prawie 70 lat Huta Miedzi „Legnica”, to zakład o wyjątkowej roli w regionie legnickim, który stał się integralną częścią krajobrazu miasta. Żaden inny lokalny przedsiębiorca nie miał takiego wpływu na kształtowanie oblicza Legnicy po II wojnie światowej.

Na wystawie znajduje się około setki różnego rodzaju pamiątek i obiektów historycznych. Są to zarówno finalne produkty wytwarzane w hucie na przestrzeni kolejnych dekad (wirebarsy, wlewki z odlewu ciągłęgo, katody), jak i dokumenty, archiwalne filmy i nagrania, fotografie, sztandary, pamiątki z tradycyjnych karczm piwnych. Na salach ekspozycyjnych można znaleźć także całą paletę  narzędzi służących hutnikom w codziennej pracy.

Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród samych mieszkańców Legnicy, w tym byłych i obecnych pracowników huty, jak i turystów odwiedzających w te wakacje nasze miasto, o czym świadczą kolejne wpisy w naszej księdze pamiątkowej – mówi dr Marek Żak, kierownik Działu Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi Muzeum Miedzi w Legnicy, a zarazem kurator wystawy.

Oprócz wystawy czasowej “Siedem dekad Huty Miedzi Legnicy” w Muzeum Miedzi w Legnicy są obecnie dostępne dwie wystawy stałe (“Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” oraz “Akademia Rycerska w Legnicy”. Dzieje gmachu i instytucji) oraz trzy wystawy czasowe: Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2023″, “Wędrówka po karbońskim lesie” oraz “W świecie magicznego realizmu”. Ponadto jak co roku w okresie letnim na legnickim zamku czynna jest kaplica zamkowa św. św. Benedykta i Wawrzyńca z reliktami romańskiej kaplicy oraz istnieje możliwość zwiedzenia pod okiem przewodnika zamkowej wieży św. Piotra z tarasem widokowym oraz wieży św. Jadwigi ze słynną i unikatową zieloną komnatą. Warto odwiedzić również oddział muzeum w Legnickim Polu (Muzeum Bitwy Legnickiej), gdzie oprócz wystawy stałej “Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241” można obejrzeć wystawę czasową “In terra trebouane? Skarb z Czarnkowa”).

Ponadto Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wakacyjne warsztaty grupowe oraz indywidualne. Zostały przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie