Ogołocenie Placu Słowiańskiego ze starych drzew kosztowało prawie 200 tys. zł 

Trwa przebudowa centrum Legnicy, szumnie nazywana rewitalizacją. Tak naprawdę zmieni ona serca miasta w betonowo-granitową pustynię, w której latem będzie jak na patelni. Za ogołocenie Placu Słowiańskiego ze starych drzew Urząd Miasta Legnicy zapłacił 188 tys. zł.

Informacje o kosztach wycinki podała na Facebooku radna Karolina Jaczewska-Szymkowiak.

– Opłata do Ministerstwa Środowiska za wycięcie drzew na placu Słowiańskim wyniosła prawie 200 tysięcy złotych. Niewiele mniej, niż proszą legnickie bibliotekarki…  – pisze radna.

Miasto podkreśla, że Plac Słowiański jest jednym z najważniejszych miejsc w Legnicy.

– Jego rewitalizacja i zagospodarowanie wraz z rozbudową ulic przyległych obejmie budowę ronda, przebudowę dwóch przystanków, czy też miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji powstanie węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej i międzygminnej. Zbudowane zostaną ścieżki rowerowe, zmodernizowane nawierzchnie ciągów pieszych, przebudowane przejście podziemne wraz z budową wind, a także nowe oświetlenie, mała architektura, zieleń – wylicza magistrat na swojej stronie internetowej.

Niestety entuzjazmu rządzących nie podzielają legniczanie. Na przedstawiony projekt przebudowy Placu Słowiańskiego wylała się fala krytyki.

– Ludzie z betonu rządzą moim miastem i za nic mają ekorozsądek, o poczuciu estetyki nie wspominając. Sześć lat temu rozstrzygnęli konkurs na przebudowę zrujnowanego legnickiego Placu Słowiańskiego wybierając koszmarny projekt z betonu i granitu. Rządzący miastem i ratuszem podążają utartym śladem. Przed laty zafundowali nam najbrzydszy z nowych stadionów piłkarskich w Polsce. W otoczeniu zieleni miejskiego parku wznieśli potwora z umiłowanego przez nich betonu i pofalowanej blachy. Strach się bać, co jeszcze nam zafundują – komentuje  na FB Grzegorz Żurawiński, legnicki dziennikarz i społecznik.

FOT. URZĄD MIASTA LEGNICY/PREZENTACJA PLACU SŁOWIAŃSKIEGO

Przebudowa Placu Słowiańskiego będzie kosztować 29 mln 766 tys. zł. To o 4,5 mln zł więcej niż miasto planowało przeznaczyć na te inwestycję. 23 mln zł 750 tys. zł pochodzić będą z Rządowego Programu Polski Ład.

Przeczytaj także

Nowe na stronie