REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Oszustwo przez aplikację. Legniczanin stracił 2700 zł

Na ten rodzaj oszustwa narażony jest każdy, kto korzysta z bankowości elektronicznej. W ostatnich dniach w Legnicy sposobem „przez aplikację” oszukano dwie osoby. Jedna straciła 2700, druga 600 zł.

– Mechanizm oszustwa „na aplikację” polega na wyłudzeniu danych sprzedającego poprzez podsyłanie fałszywego linku do zamawiania kuriera lub dokonania płatności. Do użytkownika, który wystawia ogłoszenie zgłasza się zainteresowana kupnem osoba. Następnie przesyła link, który ma ułatwić płatności i zapewnić szybką wysyłkę – tłumaczy mł. asp​​​​​​​. Anna Tersa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Jeden z dwojga oszukanych legniczan dokonując zakupów na portalu sprzedażowym nieświadomie udostępnił swoje konto bankowe oszustowi, drugi podczas zakupów otrzymał linka do logowania się na stronie swojego banku, przez co udostępnił oszustowi dane do logowania, który następnie poprzez użycie transakcji BLIK wypłacił pieniądze.

W ostatnich miesiącach plaga oszustw internetowych dotknęła także portale i aplikacje sprzedażowe, na których możemy sprzedać rzeczy, których już nie używamy.

Policja apeluje o stosowanie się do poniższych zasad bezpieczeństwa:
1. Nigdy nie podawaj loginu i hasła do swojego konta bankowości internetowej.
2. Nigdy nie instaluj aplikacji bądź oprogramowania, które ma rzekomo usprawnić lub poprawić bezpieczeństwo usług bankowych.
3. Nie przekazuj kodów weryfikacyjnych przesłanych za pomocą wiadomości sms.
4. Zachowaj ostrożność i rozwagę ponieważ w takich sytuacjach oszuści wywierają na Tobie presję czasu. Chcą aby przekazywane przez nich polecenia wykonywać jak najszybciej. W pośpiechu niestety podejmujemy nieprzemyślane decyzje.
5. Jeżeli zainstalujesz aplikację na urządzeniu, przestępcy będą mogli śledzić każdy Twój ruch, w tym wykraść dane logowania do banku. Ponadto z Twojego telefonu pobiorą listę kontaktów i będą w stanie wysyłać z telefonu nieprawdziwe SMSy do zabudowanej bazy numerów. Więc jeśli dojdzie do zainfekowania Twojego telefonu, niestety Twoi najbliżsi otrzymają takie wiadomości od przestępców.
6.  Powinniśmy poinformować bank o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc, np. z innego urządzenia, a w zainfekowanym telefonie włączmy tryb samolotowy.

Przeczytaj także

Nowe na stronie