Paweł Gancarz z PSL nowym marszałkiem Dolnego Śląska z nowym zarządem [PEŁNY SKŁAD]

Paweł Gancarz, wiceminister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska został marszałkiem województwa dolnośląskiego. Podczas wtorkowej sesji sejmiku poparło go aż 28 radnych. Wcześniej w głosowaniu przepadła kandydatura Michała Jarosa z Koalicji Obywatelskiej.

Sesja sejmiku dolnośląskiego rozpoczęła się z trzygodzinnym poślizgiem, bo do ostatniej chwili trwały negocjacje ws. wyboru marszałka i zarządu województwa. Szybko jednak wyszło na jaw, że zakończyły się kompletnym fiaskiem. Choć przez chwilę wydawało się, że Koalicja Obywatelska zawarła porozumienie z Polską 2050, Polskim Stronnictwem i Bezpartyjnymi Samorządowcami, bo zgłoszona została tylko jedna kandydatura, Michała Jarosa z KO.

Tyle że Michał Jaros otrzymał zaledwie 12 głosów. Przeciwko jego kandydaturze było aż 21 radnych, a 2 oddało nieważne głosy. To oznacza, że Jarosa nie poparła co najmniej trójka radnych KO, która ma w sejmiku 15 głosów. To tylko potwierdza, że dolnośląska PO pogrążona jest w poważnym kryzysie, a końca wewnętrznych sporów w partii nie widać.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros – wielki przegrany wtorkowej sesji sejmiku wojewódzkiego

W tym miejscu warto przypomnieć aktualny rozkład sił w sejmiku dolnośląskim:

• Koalicja Obywatelska – 15 głosów.

• Prawo i Sprawiedliwość – 13 głosów.

• Trzecia Droga – PSL i Bezpartyjni Samorządowcy – 5 głosów.

• Trzecia Droga – PL 2050 – 2 głosy.

• Lewica – 1 głos.

Po blamażu KO, klub radnych Trzecia Droga-PSL (w jego skład wchodzi dwóch radnych PSL i trzech radnych Bezpartyjnych Samorządowców) zgłosił kandydaturę Pawła Gancarza (wiceminister infrastruktury z PSL). Na lidera dolnośląskich ludowców zagłosowało 28 radnych, przeciwko było tylko 6. Głosowanie było tajne, ale nieoficjalnie wiadomo, że nowego marszałka poza Trzecią Drogą i Bezpartyjnymi Samorządowcami, solidarnie poparli radni KO i PiS. Przeciwko Gancarzowi zagłosowali natomiast radni KO z „frakcji” Jarosa.

– Deklaruję dużą wolę, chęć współpracy ponad podziałami politycznymi. Może to utarty slogan, ale deklaruję próbę oddzielenia polityki od spraw regionu, Dolnego Śląska – powiedział tuż po wyborze nowy marszałek.

– Dolny Śląsk jest wyjątkowy, potrafi pokazywać nowe trendy, nowe kierunki – podkreślił Gancarz.

Kim jest nowy marszałek województwa Paweł Gancarz?

39-letni Paweł Gancarz z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku zarządzanie. Jest również absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także Krakowskiej Szkoły Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie ukończył Master of Business Administration in Community Management. W 2014 r. został wójtem gminy Stoszowice. Od grudnia ub. roku pełni funkcję wiceministra infrastruktury. Gancarz jest szefem dolnośląskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sesja sejmiku (rozpoczęła się o godz. 14:00) potrwa zapewne do późnych godzin wieczornych. Jeszcze dziś radni mają bowiem wybrać pozostałych członków zarządu województwa dolnośląskiego. Wówczas dopiero poznamy polityczny skład koalicji rządzącej Dolnym Śląskiem.

Kto w zarządzie województwa dolnośląskiego?

AKTUALIZACJA (GODZ. 20:48) | Wicemarszałkiem województwa został wybrany Wojciech Bochnak z Koalicji Obywatelskiej. Otrzymał on 20 głosów. Przeciwko jego kandydaturze było 15 radnych. Na drugiego wicemarszałka zgłoszono Michała Rado z Bezpartyjnych Samorządowców.

AKTUALIZACJA (GODZ. 21:25) | Michał Rado wicemarszałkiem. Otrzymał 30 głosów. Tylko 5 radnych zagłosowało przeciwko. Na członka zarządu zgłoszony został legniczanin Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej. Trwa głosowanie.

AKTUALIZACJA (GODZ. 21.43) | Jarosław Rabczenko członkiem zarządu województwa. Otrzymał 20 głosów. Przeciwko jego kandydaturze było 15 radnych. Za chwilę zarząd uzupełni zapewne Michał Borkowski, polityk Lewicy, który nie zasiada w sejmiku.

AKTUALIZACJA (GODZ. 22:10) | A jednak nie! Maciej Borkowski przepadł w głosowaniu. Poparło go tylko 2 radnych. Przeciwko zagłosowało 33 radnych. Marszałek Gancarz zgłasza kandydaturę Natalii Gołąb z Polski 2050.

AKTUALIZACJA (22:40) | Natalia Gołąb członkiem zarządu województwa. Otrzymała 19 głosów. Przeciwko było 16 radnych.

A więc nowy zarząd województwa wygląda następująco:

Paweł Gancarz (Trzecia Droga – PSL i BS) – marszałek

Wojciech Bochnak (KO) – wicemarszałek

Michał Rado (Trzecia Droga – PSL i BS) – wicemarszałek

Jarosław Rabczenko (KO) – członek zarządu

Natalia Gołąb (Trzecia Droga – PL 2050) – członek zarządu

Przeczytaj także

Nowe na stronie