spot_img

Pijany obywatel Turcji na podlegnickiej autostradzie. Policję wezwał jego samochód

Funkcjonariusze z legnickiej drogówki zatrzymali 47-letniego Turka, który prowadził samochód mając prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna uderzył w znak drogowy, a system eCall, w który wyposażony był jego mercedes automatycznie powiadomił służby ratunkowe. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym.

Kierowca mercedesem, mimo uszkodzenia pojazdu spowodowanych uderzeniem w znak drogowy, próbował odjechać.

– Uniemożliwili mu to policjanci legnickiej drogówki. Jak się okazało kierującym był 47-letni obywatel Turcji. Od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że ma on prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obcokrajowiec został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu – mówi młodsza aspirant Anna Tersa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Funkcjonariusze, w trakcie wykonywania czynności służbowych w trybie przyspieszonym, doprowadzili 47-latka do sądu, który to wydał wyrok skazujący mężczyznę na karę grzywny w wysokości 2000 złotych, a dodatkowo orzekł obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

Celem wprowadzenia systemu eCall w pojazdach jest przede wszystkim zminimalizowanie ofiar śmiertelnych w wyniku wypadków drogowych, gdyż  im szybciej na miejsce dociera pomoc, tym większe jest prawdopodobieństwo uratowania uczestniczących w nich ludzi.

System eCall może być aktywowany na dwa sposoby: automatyczny– po zadziałaniu czujników znajdujących się w aucie, np. w momencie wybuchu poduszek powietrznych, jak było w tym przypadku, a także ręcznie– po wciśnięciu przycisku „SOS” przez kierowcę bądź pasażera.

Wówczas system powiadamiania ratunkowego otrzymuje kluczowe informacje– miejsce i czas zdarzenia, kierunek jazdy, rodzaj paliwa zasilającego pojazd, a nawet liczbę pasażerów – szacowaną na podstawie zapiętych pasów, a następnie przekazuje je służbom ratunkowym.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie