REKLAMA

spot_img

Pijany za kółkiem traci samochód. Przepisy dotyczące konfiskaty wchodzą w życie!

Nowe przepisy mają zmniejszyć skalę plagi, jaką są pijani za kółkiem. W Legnicy do tej patologii dochodzi co najmniej klika razy w tygodniu. Mowa o tych, których uda się zatrzymać. Rekordziści grubo przekraczają trzy promile. Zmiany w Kodeksie Karnym przewidujące konfiskatę auta za jazdę po pijanemu wchodzą w życie jutro 14 marca.

Auto zostanie skonfiskowane obligatoryjnie kierowcy, który miał 1,5 albo więcej promili alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm sześcienny w wydychanym powietrzu. Podobnie będzie z osobą, która miał ponad 1 promil alkoholu, ale spowodowała wypadek.

Jeśli stężenie alkoholu u kierowcy, który spowodował wypadek mieścić się będzie w przedziale od 0,5 do 1 promila – o ewentualnej konfiskacie samochodu zadecyduje sąd.

Auto stracą kierowcy, którzy zostaną złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat. Ucieczka z miejsca wypadku traktowana będzie na równi ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu. W tym przypadku możliwa jest konfiskata auta nawet gdy uciekający był trzeźwy.

Jeśli pijany będzie prowadził auto należące do kogoś innego, pojazd nie zostanie skonfiskowany. Na kierowcę nałożony zostanie natomiast mandat w wysokości wartości auta, którym jechał.

Przeczytaj także

Nowe na stronie