PiS dogadało się z prezydentem ws. pomnika Henryka Pobożnego?

W projekcie budżetu Legnicy na 2024 rok znalazł się zapis o przeznaczeniu 60 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z budową pomnika księcia Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim. Czy to oznacza, że za wzniesienie monumentu jednak zapłacą podatnicy?

Opozycja w radzie miejskiej obawia się, że tak. – Koalicja PiS i klubu Tadeusza Krzakowskiego przegłosowała podniesienie podatków od nieruchomości. W grudniu będziemy głosować nad budżetem i nagle pomnik Henryka Pobożnego mamy sfinansować my, podatnicy. Przypadek? – pisze w mediach społecznościowych Maciej Kupaj, radny Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa budzi kontrowersje, bo jest inicjatywą środowisk związanych z legnicką kurią biskupią i politykami Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie one w 2019 r. powołały Fundację Książę Henryk Pobożny Obrońca Europy, której celem jest zebranie pieniędzy na budowę pomnika – trzymetrowej rzeźby księcia na koniu, odlanej z brązu i postawionej na granitowym cokole.

Rada miejska na wzniesienie monumentu na Placu Słowiańskim zgodziła się w marcu 2021 r. W uzasadnieniu uchwały znalazł się jednak zapis, że miasto nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Przed czterema laty szacowano, że na pomnik potrzeba 1 mln zł, ale dziś ta kwota z pewnością jest większa. Fundacja ruszyła nawet ze sprzedażą cegiełek, ale ostatnio o jej działaniach zrobiło się cicho. Lokalni działacze PiS w prywatnych rozmowach przyznają, że zbiórka idzie topornie i szans jej powodzenia nie widzą. Mają żal do obsadzonego ludźmi partii władzy KGHM-u i do premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas wizyty w Legnicy ponoć obiecał, że rząd pomoże.

Czyżby z pomocą miał przyjść prezydent Tadeusz Krzakowski, z którym PiS ma nieformalną koalicję w radzie miejskiej? Czy w taki sposób „odpłaci się” koalicjantowi za wcześniejsze głosowania w kluczowych sprawach? Niewykluczone, choć Ratusz na każdym kroku konsekwentnie i stanowczo zapewnia, że budowa pomnika i przebudowa Placu Słowiańskiego, to dwie różne sprawy. I że realizacja książęcego monumentu przed Zespołem Szkół Ekonomicznych w całości leży po „stronie społecznej”.

– Idea zakłada, że pomnik księcia Henryka Pobożnego będzie finansowany ze środków zewnętrznych – wyjaśniał niedawno Piotr Seifert, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – Budżetowe pieniądze zabezpieczą jedynie fundament pod pomnik – zaznaczył.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie