Podatnicy zapłacą za projekt pomnika księcia Henryka Pobożnego

W budżecie Legnicy na 2024 rok znalazł się zapis o przeznaczeniu 60 tys. zł  na przeprowadzenie konkursu dla rzeźbiarzy, który ma wyłonić projekt pomnika księcia Henryka Pobożnego na Placu Słowiańskim.

Wbrew wcześniejszym deklaracjom prezydent Tadeusz Krzakowski po raz kolejny sięga do kieszeni podatników, by zrealizować pomysł legnickich działaczy PiS wspieranych przez kurię biskupią. Prawicowym środowiskom marzy się monument księcia, który 800 lat temu stracił głowę w bitwie z Mongołami, tyle że nie bardzo kwapią się do jego sfinansowania. Z pomocą sojusznikom z PiS-u ruszył właśnie prezydent Tadeusz Krzakowski. Zresztą nie pierwszy raz.

W lutym br. prezydent wpisał do budżetu miasta 60 tys. zł na budowę fundamentu pod pomnik. Potem na każdym kroku gospodarz miasta i jego współpracownicy deklarowali, że „reszta pozostaje w gestii strony społecznej”. Ale nic z tych rzeczy. Na monument piastowskiego księcia wynoszonego przez Kościół katolicki na ołtarze, wydamy kolejne 60 tys. zł. Konkretnie na sfinansowanie konkursu na projekt pomnika.

Na tym jednak nie koniec. Prezydent ewidentnie postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Podczas grudniowej sesji zapowiedział, że wystąpi o dotację na budowę pomnika do Ministerstwa Kultury i KGHM-u. Tym samym Tadeusz Krzakowski wyręczy fundację powołaną przed kilkoma laty przez działaczy PiS. Jej prezes, miejski radny Andrzej Lorenc o efektach zbiórki nie chce rozmawiać. Nic dziwnego, bo zakończyła się spektakularną klapą.

Andrzej Lorenc zaliczył zresztą podwójny blamaż. Radny PiS-u przez kilka lat chwalił się publicznie wizualizacją i projektem pomnika autorstwa legnickiego artysty Grzegorza Niemyjskiego. Teraz może je wyrzucić do kosza.

Radni Koalicji Obywatelskiej zarzucają Tadeuszowi Krzakowskiemu polityczny deal z PiS-em ws. pomnika. Mają pewnie sporo racji, choć trudno jej w tym sporze odmówić również prezydentowi. Ten, podczas ostatniej sesji przypomniał, że uchwałę o wzniesieniu pomnika w 2021 r. radni PiS przeforsowali do spółki z radnymi KO.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie