Podwyżka podatków w Legnicy – sprawdźcie, ile zapłacimy w 2024 roku

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski złożył w radzie miejskiej projekt uchwały ws. nowych stawek podatków od nieruchomości. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Będzie drożej.

W Legnicy od lat obowiązują stawki podatku od nieruchomości na maksymalnym poziomie. Zgodnie z sierpniowym rozporządzeniem ministra finansów w sprawie finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024, samorządy mogą je zwiększyć maksymalnie o 15 proc.

Już tradycyjnie prezydent Legnicy z takiej możliwości skorzystał. Z projektu uchwały ws. podatków od nieruchomości na 2024 r. nie będą zadowolone osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obecnie przedsiębiorcy płacą w Legnicy 28,78 zł od 1 metra kwadratowego. Od 1 stycznia 2024 r. zapłacą 33,10 zł.

Maksymalna stawka nie dotknie tym razem osób fizycznych. Podatek od budynków mieszkalnych i ich części wynosi dziś 0,89 gry od 1 mkw. Prezydent Tadeusz Krzakowski chce, żeby od nowego roku legniczanie płacili 1,00 zł. To oznacza, że w przypadku mieszkania o pow. 50 mkw roczna kwota podatku wzrośnie z 27,00 zł w roku bieżącym do 30,50 zł w roku 2024.

Uchwałą ws. nowych stawek podatkowych zajmie się teraz rada miejska. Podwyżka zapewne jednak przejdzie, bo prezydent Tadeusz Krzakowski będzie mógł liczyć na głosy swoich koalicjantów z Prawa i Sprawiedliwości.

Przeczytaj także

Nowe na stronie