REKLAMA

spot_img

Poseł z Legnicy marszałkiem seniorem? Decyzję ogłosi prezydent Andrzej Duda

Niewykluczone, że pierwsze obrady wybranego w niedzielę Sejmu poprowadzi legnicki poseł Tadeusz Samborski. 78-letni polityk wymieniany jest bowiem w gronie kandydatów na stanowisko marszałka-seniora.

Zgodnie z konstytucją, prezydent Andrzej Duda na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu ma 30 dni. Zgodnie z prawem, inauguracyjne posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior, którego głowa państwa wybierze z grona najstarszych wiekiem posłów. Swoją funkcję będzie pełnić do czasu wybrania marszałka.

Najstarszy posłem w nowej kadencji jest 78-letni Tadeusz Samborski. Zgodnie z dobrym obyczajem to właśnie poseł z Rogowa Legnickiego powinien zostać marszałkiem seniorem. Tyle że nie jest to pewne. Przed czterema laty prezydent Duda powierzył tę funkcję Antoniemu Macierewiczowi. Mimo że miał do wyboru o kilka lat starszych: Iwonę Śledzińską-Katarasińską, Janusza Korwin-Mikkego i Dariusza Rosatiego.

W przeszłości funkcję marszałka seniora pełnili m.in. Kornel Morawiecki, Józef Zych, Zbigniew Religa i Aleksander Małachowski.

Tadeusz Samborski mandat zdobył z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi. Do Sejmu wrócił po 18 latach. Zasiadał w nim w latach 1993-1997 i 2001-2005. Z kolei w latach 2014-2018 był członkiem zarządu województwa dolnośląskiego. 

Przeczytaj także

Nowe na stronie