Prawosławna Wielkanoc. Dziś w nocy najważniejsza liturgia w roku – Wigilia Paschalna

W 2023 roku Wielkanoc według kalendarza juliańskiego obchodzona jest 16 kwietnia. Dziś Wielka Sobota – dzień ciszy, modlitwy i skupienia. W Wielką Sobotę przed północą rozpocznie się najważniejsze nabożeństwo upamiętniające Zmartwychwstanie Chrystusa.

Tego dnia nie sprawuje się mszy świętej. Odbywa się natomiast święcenie pokarmów. W świątecznych koszykach znajdziemy Paschę, obrane jajka, chleb, sól, kiełbasę, wędlinę, ser.

Po zachodzie słońca rozpoczyna się najważniejsza liturgia w ciągu całego roku – Wigilia Paschalna. Jest to celebracja Niedzieli Zmartwychwstania. To liturgia bardzo bogata w symbole i treści. Jej początek odbywa się przed kościołem, gdzie następuje błogosławieństwo ognia i uroczysta procesja z paschałem – święcą symbolizującą Chrystusa Zmartwychwstałego.

Na koniec Wigilii Paschalnej przewidziana jest uroczysta procesja rezurekcyjna, która ma obwieścić światu fakt zmartwychwstania. W polskiej tradycji ten obrzęd często przekłada się na niedzielny poranek.

Triduum Paschalne kończą uroczyste II nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania.

***

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to wyjątkowy czas celebracji chrześcijańskiej wiary i nadziei. Niech napełnią Państwa serca radością, niech przyniosą odrodzenie sił ducha i ciała, niech dadzą radość i poczucie wspólnoty.

Wiernym Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich, w sposób szczególny zwracając się do mieszkańców Legnicy, życzymy zdrowych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych, siły w zmaganiach z dotykającym Was problemami i nadziei na szybki powrót normalności.

Chrystus zmartwychwstał!

Prawdziwie zmartwychwstał

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie