Prezydent Lubina pisze do posła z Legnicy ws. podatku miedziowego

– Wyrażam nadzieję, iż jako Minister związany z regionem Zagłębia Miedziowego podejmie Pan odważne działania, które spowodują całkowitą likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin – napisał prezydent Lubina Robert Raczyński w liście do Roberta Kropiwnickiego, który został wiceministrem aktywów państwowych. Zdaniem Raczyńskiego nowy rząd powinien jak najszybciej odciążyć KGHM od konieczności płacenia podatku „miedziowego”.

Robert Kropiwnicki jest legnickim posłem Koalicji Obywatelskiej, który 13 grudnia objął funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. To resort kontrolujący działalność 135 spółek z udziałem Skarbu Państwa, w tym KGHM.

W marcu 2012 roku Kropiwnicki znalazł się w gronie posłów, którzy zagłosowali nad wprowadzeniem podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jedyną reprezentantką Platformy Obywatelskiej, która zagłosowała „przeciw”, była wówczas głogowska posłanka Ewa Drozd.

Kontrowersyjna danina miała być zniesiona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, co w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku obiecywały m.in. Beata Szydło i Elżbieta Witek. Jedyną zmianą po tym czasie było obniżenie w kwietniu 2019 roku stawki podatku o 15 proc. – to wynik umowy koalicyjnej zawartej przez PiS i Bezpartyjnych Samorządowców na szczeblu samorządu województwa dolnośląskiego. Nowelizację przepisów w tej sprawie poparło wówczas 407 posłów.

Kolejną ulgę KGHM odczuł w czasie pandemii: w 2022 roku na kilka miesięcy stawka podatku została obniżona o kolejne 25 proc. Mimo to spółka i tak oddała fiskusowi ponad 3 mld zł.

Od chwili wprowadzenia podatku „miedziowego” do połowy bieżącego roku sam KGHM zasilił budżet państwa kwotą blisko 23 miliardów złotych. Tylko w tym roku spółka ma odprowadzić 4,6 mld zł. W obecnej sytuacji gospodarczej kraju i przy aktualnym poziomie świadczeń socjalnych trudno wyobrazić sobie, że jakikolwiek rząd zrezygnowałby z tak dużego zastrzyku gotówki. Mimo to Robert Raczyński postanowił odwołać się do regionalnego patriotyzmu nowego wiceszefa resortu aktywów państwowych.

Źródło: lubin.pl

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie