Prof. Krzysztof Simon otworzył oddział zakaźny w legnickim szpitalu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma jeden z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów zakaźnych. W piątek miała miejsce uroczystość jego otwarcia na której pojawił się profesor Krzysztof Simon.

– Marzy mi się, by takich oddziałów w kraju było więcej. Jestem pod wrażeniem – mówi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, niekwestionowany autorytet w dziedzinie chorób zakaźnych, którego cała Polska poznała podczas pandemii Covid-19.

Udział prof. Simona w uroczystości nie był przypadkowy. – Profesor od początku inwestycji mocno nas wspierał, doradzał. Nadal będzie czuwał nad oddziałem od strony merytorycznej, z czego jesteśmy dumni – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

– To jeden z najnowocześniejszych oddziałów zakaźnych w Polsce. Jest w pełni zautomatyzowany. Do dyspozycji pacjentów będą cztery pokoje dwuosobowe, cztery pokoje jednoosobowe i trzy izolatki – wszystkie z własnymi węzłami sanitarnymi, urządzeniami do mycia oraz dezynfekcji kaczek czy basenów i systemem wentylacji. System śluz umywalkowo-fartuchowych zminimalizuje ryzyko “wyniesienia” zakażenia na zewnątrz – dodaje dyrektor legnickiej lecznicy.

Na potrzeby oddziału zakaźnego zaadaptowany został parter po dawnym oddziale onkologicznym w tzw. małym szpitalu do którego dobudowano osobny budynek pełniący funkcję izby przyjęć, z własnym podjazdem dla karetek.

Pierwsi pacjencie na nowy oddział zakaźny trafią w przyszłym tygodniu. Fot. RED

Ordynatorem oddziału został doktor Ryszard Kępa, znany legnicki specjalista chorób zakaźnych, który był dyrektorem zlikwidowanego 23 lata temu Szpitala Zakaźnego przy ul. Poselskiej. – W tamtych czasach nikt nawet nie marzył, że kiedyś w Legnicy będziemy mogli leczyć pacjentów w takich warunkach – mówi doktor Kępa.

Budowa oddziału zakaźnego przy ul. Iwaszkiewicza kosztowała 12,5 mln zł. Z tej kwoty 11,5 mln zł to unijna dotacja. Wybudowany tuż obok w czasie pandemii tymczasowy szpital zakaźny, będzie teraz wspierał remontowany SOR. Docelowo zlokalizowany zostanie w nim oddział rehabilitacyjny.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie