Ruszyła budowa wiaduktu w ramach Zbiorczej Drogi Południowej Legnicy

To najtrudniejsze zadanie realizowanej od 2003 roku strategicznej dla miasta inwestycji, jaką jest budowa Zbiorczej Drogi Południowej (ZDP). Aktualnie realizowany jest trzeci etap tego zadania, który obejmuje m.in. budowę wiaduktu nad torami PKP.

– Budowa Zbiorczej Drogi Południowej połączy się z remontowaną obecnie drogą na ul. Sikorskiego. Dzięki temu zarówno kierowcy, jak i miłośnicy dwóch kółek w komfortowy sposób będą mogli przemieszać się z zachodniej części miasta do legnickiego parku czy też do gospodarczej części miasta na południu. Nowa droga zdecydowanie skróci czas przejazdu oraz odciąży inne drogi – napisał na Facebooku Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Realizowany obecnie trzeci etap budowy ZDP obejmuje:

Część 1

  • Budowę nowej drogi o parametrach klasy Z na odcinkach: od ul. Bystrej do ronda przy ul. Radosnej włącznie i drogi północ – południe od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Piłsudskiego/Koskowickiej.
  • Budowę drogi klasy L północ – południe, od ronda przy ul. Myrka do ronda przy ul. Radosnej.
  • Przebudowę ul. Sportowców i ul. Bystrej wraz z parkingami.

Część 2

  • Przebudowę ul. Sudeckiej od ronda przy tej ulicy do ronda przy ul. Sikorskiego włącznie.

Część 3

  • Przebudowę ul. Okrężnej od. al. Rzeczypospolitej do ul. Bystrej i budowę nowego odcinka drogi klasy Z od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Sudeckiej.

W ramach tej inwestycji powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, sieci wodociągowe i inne.

Budowa ZDP rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy ulica Grabskiego przez ul. Reja połączona została ze Złotoryjską. Powstała dwujezdniowa droga. Trzy lata później ulicę Grabskiego przebudowano na odcinku od Kościuszki do Wojska Polskiego. Powstały dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, parkingi i tereny zielone.

W ramach przebudowy ulicy Jaworzyńskiej już w 2014 roku kontynuowano budowę zbiorczej drogi południowej w kierunku wschodnim. Ulica Grabskiego, od skrzyżowania z Wojska Polskiego, sięgnęła poza skrzyżowanie z Jaworzyńską.

W 2017 roku zakończył się etap drugi budowy zbiorczej drogi południowej. Powstała arteria od ul. Jaworzyńskiej do al. Rzeczypospolitej, wraz z mostem nad Kaczawą. Koszt tej inwestycji to około 60 mln zł. Zwyciężyła ona w prestiżowym krajowym plebiscycie Modernizacja Roku w kategorii drogi i mosty.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie