REKLAMA

spot_img

Stan Kościoła Mariackiego w Legnicy zagraża bezpieczeństwu wiernych i przechodniów

Kościół Mariacki to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Legnicy. Niestety jego stan wymaga natychmiastowych działań konserwatorskich. – Musimy, jak najszybciej podjąć prace ratunkowe, by zapewnić bezpieczeństwo osób, które znajdują się w pobliżu świątyni – mówi ksiądz Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy.

Parafia złożyła już wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie remontu elewacji południowej i wschodniej kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w Legnicy.

– Pieniądze na prace konserwatorskie pochodzić mają z rządowego programu Polski Ład. To kwota 500 tys. zł, ale tych pieniędzy jeszcze fizycznie nie mamy. Stanie się to na marcowej sesji po podjęciu uchwały przez Radę Miejską Legnicy – tłumaczy ksiądz proboszcz Jerzy Gansel.

500 tys. zł to, jak podkreśla duszpasterz, kropla w morzu potrzeb.

– Te środki pozwolą przeprowadzić najpilniejsze prace polegające na zabezpieczeniu wypłukanych spoin między cegłami, które mogą zacząć spadać. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok do przeprowadzenia gruntownej renowacji świątyni, bo jej stan tego wymaga – dodaje ksiądz Jerzy Gansel.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy złożyła już wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinasowanie prac restauracyjnych w Kościele Mariackim w ramach programu, którego celem jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego.

Przeczytaj także

Nowe na stronie