REKLAMA

spot_img

Powiat dostał od uczelni drona. Do czego urzędnicy będą go używać?

Collegium Witelona przekazało Starostwu Powiatowemu w Legnicy inteligentnego drona. Urządzenie powstało dzięki współpracy świata nauki, samorządu i biznesu. Jest jednym z pierwszych takich w kraju.

Powiat legnicki jest jednym z nielicznych w Polsce, mogących pochwalić się nowoczesnym dronem, który wesprze powiatowe służby w badaniu jakości i czystości powietrza. Dron pomoże też – w niedalekiej przyszłości – pracownikom starostwa powiatowego w nadzorowaniu rekultywacji terenów wydobywczych, aby nie powstawały na nich np. nielegalne składowiska odpadów.

Umowa o współpracy, dotycząca skonstruowania inteligentnego drona dla powiatu legnickiego, zawarta została w ub. roku podpisana przez: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz przedstawicieli znanego konsorcjum, zajmującego się budową dronów. Od tego czasu w Collegium Witelona trwały prace nad budową i testowaniem urządzenia. Gotowy do użytku dron został w ostatnich dniach oficjalnie przekazany przez uczelnię władzom powiatu.

– Dron sprawdza jednocześnie aż 20 parametrów dotyczących jakości powietrza i emisji zanieczyszczeń. To dużo więcej niż standardowa aparatura, sprawdzająca stan powietrza. Dzięki dronowi będziemy też mogli m.in. nadzorować instalacje, przez które odbywają się różnego rodzaju emisje do środowiska – mówi Adam Babuśka, starosta legnicki.

– Zależy nam na kontynuowaniu współpracy z Collegium Witelona oraz otaczającym nas biznesem. Dlatego chcielibyśmy, w ramach tego współdziałania, tak rozszerzyć w najbliższym czasie możliwości drona, aby móc dzięki temu urządzeniu nadzorować też procesy rekultywacyjne, prowadzone na terenie powiatu legnickiego przez różne podmioty gospodarcze. Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy, zamiast realizować rekultywację terenów wydobywczych zgodnie z planami, tworzą wysypiska różnego rodzaju odpadów. Dron zapewni nam skuteczny monitoring takich sytuacji – dodaje.

– Przekazanie powiatowi legnickiemu tego wyjątkowego drona, nad którym pracowali m.in. nasi studenci, to kolejny dowód na to, że Collegium Witelona Uczelnia Państwowa rzeczywiście kształci praktycznie, w dodatku, na wysokim, nowoczesnym poziomie – mówił podczas uroczystości przekazania drona prof. dr hab. Andrzej Panasiuk, rektor Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Warto zaznaczyć, że nad konstruowaniem i testowaniem drona od wielu miesięcy pracowali studenci informatyki Collegium Witelona, zrzeszeni w Interdyscyplinarnym Kole Naukowym Innowacji.

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

Przeczytaj także

Nowe na stronie