spot_img

Ta historia chwyta za serce. W Legnicy dostali i poświęcili sztandar, o jakim marzyli (ZDJĘCIA)

Swój pierwszy zrobili samodzielnie. Haftowali go własnoręcznie nauczyciele i uczniowie w czasie lekcji. Był gotowy na uroczystość pięciolecia szkoły. Marzyli jednak o sztandarze z prawdziwego zdarzenia, jakie miały inne polskie szkoły. Marzenie się w końcu spełniło.  

Polskie Liceum nr 3 im. Królowej Jadwigi w ukraińskich Mościskach w obwodzie lwowskim w ubiegłym roku obchodziło swoje 20-lecie. Wtedy jeszcze podczas uroczyści wystawiano własnoręcznie wyhaftowany sztandar.

– Spełniał swoją rolę, bo to przede wszystkim symbol, ale był taki mało reprezentacyjny, biedny. Skrycie marzyliśmy o sztandarze z prawdziwego zdarzenia, jakie miały inne polskie szkoły, z którymi wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystościach we Lwowie – opowiada Teresa Teterycz, dyrektor Liceum nr 3 w Mościskach.

Marzenie się spełniło. Uczestniczący w uroczystościach  z okazji 20-lecia szkoły prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek zadeklarował pomoc. Jubileusz był także okazją do oficjalnego nadania szkole imienia Królowej Jadwigi, co przypieczętowała mer Mościsk Mirosława Pelc.

Obietnicy dotrzymano. Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach na Ukrainie – partner Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego – otrzymało nowy sztandar. Uroczystość poświęcenia oraz przekazania sztandaru odbyła się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy.

– Trudno słowami wyrazić naszą wdzięczność, nie tylko za sztandar, który ma dla nas wielką wartość, ale za wszystko, co w tym trudnym czasie robią dla nas Polacy – mówi Teresa Teterycz.

Fundatorami sztandaru zostali: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Fundacja Pogoń Lwów, Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich, Stadnina Koni Kalinówka im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich.

Podczas uroczystości fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru

Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach działa od 20 lat. Młodzież ma tu możliwość nauki po polsku i ukraińsku oraz zdobycia średniego wykształcenia. Placówka została stworzona z myślą o uczniach, którzy chcą kontynuować studia w Polsce i biegle posługiwać się językiem polskim. Polskie szkoły za naszą wschodnią granicą pełnią także rolę ośrodków kultury, dbając o pamięć historyczną i kultywując polskie tradycje narodowe.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie