spot_img

Tatuaż albo makijaż permanentny? Legnicki Sanepid ostrzega: tusz może być toksyczny

UE wprowadza zakaz używania niektórych tuszów do tatuażu. Są toksyczne. Mieszaniny stosowane do tatuowania i makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również składników pomocniczych – rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących i innych.

Jak informuje na swoim profilu facebookowym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy etykieta mieszaniny powinna zawierać numer partii i wykaz składników.

– O ile wynika to ze składu produktu może także mieć informacje m.in. o zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu i chromu (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 proc., dla chromu 0,00005 proc.) oraz ostrzeżenie, że może powodować reakcje alergiczne czytamy na Facebooku.

– Przed zabiegiem sprawdź, jaki produkt zostanie użyty. Powinien on spełniać wymagania dla produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Nie pozwalaj na stosowanie produktów nieznanego pochodzenia lub deklarowanych jako kosmetyki – pisze na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny.

Używanie niezgodnych z wymaganiami produktów należy zgłosić do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie