To ona zastąpi Marka Filipka w radzie miejskiej. Debiutantka

W przedświąteczną sobotę po kilkutygodniowej walce z chorobą zmarł legnicki radny Marek Filipek.  Zgodnie z Kodeksem wyborczym mandat po nim obejmie kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejną największą liczbę głosów w wyborach do rady miejskiej w 2018 r.

Marek Filipek mandat radnego zdobył z listy wyborczej komitetu Tadeusza Krzakowskiego w okręgu nr 1. Otrzymał 347 głosów, co było drugim wynikiem prezydenckiego ugrupowania w tym okręgu (mandat w cuglach wywalczył też lider listy, Ryszard Kępa z 1072 głosami).

Zgodnie z przepisami miejsce Marka Filipka w radzie miejskiej zajmie Anna Panaś (w 2018 r. w wyborach startowała pod panieńskim nazwiskiem Butrym), która przed pięcioma laty otrzymała poparcie 267 wyborców. Następny w kolejce po mandat jest Adam Juniszewski (259 głosów).

Czy nowa radna popiera prezydenta?

Z naszych informacji wynika, że Anna Panaś zdecyduje się na objęcie mandatu. Radną będzie tylko do kwietnia 2024 r., bo w tym miesiącu odbędą się wybory. To tyle z rzeczy pewnych. Nie ma natomiast pewności, czy Panaś wstąpi do klubu prezydenckiego w radzie miejskiej. Bo mimo że w 2018 r. startowała z listy komitetu Tadeusza Krzakowskiego to dziś niekoniecznie jest jej z prezydentem po drodze. Niewykluczone więc, że będzie radną niezrzeszoną.

Kim jest nowa radna?

Anna Panaś ma 43 lata. W radzie miejskiej będzie nowicjuszką. O mandat ubiegała się już w 2014 r., z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Bez powodzenia, podobnie, jak w 2018 r. Nowa radna prowadzi własną działalność gospodarczą w branży ubezpieczeniowej. Jest córką znanego działacza sportowego, byłego prezesa handballowej  Siódemki Miedź Legnica, Wojciecha Butryma.

Plakat wyborczy Anny Panaś z 2018 roku

W obecnej kadencji zmarło już troje radnych. W 2020 r. odszedł Lesław Rozbaczyło (Koalicja Obywatelska), natomiast w maju br. zmarła Ewa Czeszejko-Sochacka (klub prezydencki). Ich miejsca w radzie zajęli odpowiednio: Karolina Jaczewska-Szymkowiak i Sławomir Kozioł.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie