spot_img

Tutaj można czuć się bezpiecznie

Kilkaset kamer systemu miejskiego monitoringu strzeże bezpieczeństwa mieszkańców Lubina. Obraz większości z nich można na żywo oglądać w internecie. W mieście bezpieczeństwo gwarantują też nowe sygnalizacje świetlne oraz tzw. przejścia aktywne.

Kamery stanowiące część systemu miejskiego monitoringu zostały zainstalowane w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Umożliwiają wykrywanie i obserwację ruchu ulicznego, identyfikację tablic rejestracyjnych i liczenie pojazdów.

Część kamer zastępuje systemy montowane w nawierzchni, służące z kolei do sterowania sygnalizacją. Jeśli w danym miejscu zaczyna tworzyć się zator, wtedy system modyfikuje sposób pracy sygnalizatorów tak, by jak najszybciej usprawnić ruch.

Zintegrowany system zarządzania ruchem drogowym, wdrożony w Lubinie kilka lat temu, technicznie pozwala także na wychwytywanie przypadków przejazdu przez kierowcę na czerwonym świetle.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach miasto zdobyło dofinansowanie i systematycznie montuje nowe sygnalizacje świetlne oraz tzw. przejścia aktywne. Po przebudowie, gdy do przejścia zbliża się pieszy lub przechodzi przez pasy, kierowca zostaje uprzedzony o tym przez migające światła. W przejściach dla pieszych instalowane są czujniki ruchu. Oprócz zsynchronizowanych aktywnych punktowych elementów, które świecą od strony nadjeżdżającego auta światłem pomarańczowym, od strony pieszego pojawia się białe światło, co dodatkowo doświetla przejście.

Modernizacja oświetlenia ulicznego jest projektem, który miasto realizuje dzięki dużemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. Lubin pozyskał w sumie blisko 21,66 mln zł, co pozwoliło na wymianę 2 862 lamp. Kolejne blisko 300 dodatkowych opraw świetlnych miasto sfinansowało z własnego budżetu. Oprócz tego inwestycja objęła budowę około 100 kilometrów nowych linii kablowych i postawienie ponad 2 tysięcy nowych słupów.

Więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie