REKLAMA

spot_img

Twój e-PIT już dostępny. Rozlicz się online i zyskaj zwrot nadpłaty do 45 dni

Od dzisiaj ruszyła kampania rozliczeń PIT za 2023 rok. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać tradycyjny sposób, musi samodzielnie wypełnić papierowy PIT, a następnie zanieść go do urzędu skarbowego. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z internetowej usługi Twój e-PIT. Została ona uruchomiona już po raz szósty. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Gdy rozliczamy się elektronicznie, zwrot nadpłaconego podatku następuje do 45 dni, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą także skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości: PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

Ministerstwo Finansów liczy, że z możliwości rozliczenia w usłudze Twój e-PIT skorzystają tzw. ryczałtowcy, którzy nie wykazują w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów. Ułatwienie dotyczy też posiadaczy nieruchomości, którzy w 2023 r. będą rozliczać przychody z najmu ryczałtem. Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo że nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36, rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Informacja o ich wysokości znajdzie się w udostępnionym zeznaniu.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. Już teraz jest to możliwe w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok jest planowane stworzenie możliwości płatności kartami płatniczym.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy do 30 kwietnia.

źródło: lubin.pl

Przeczytaj także

Nowe na stronie