REKLAMA

spot_img

W dawnej izbie wytrzeźwień powstanie rodzinny dom dziecka

Legnicka fundacja ESPA wydzierżawiła na 20 lat od miasta budynek przy ul. Jaworzyńskiej 153, by urządzić w nim rodzinny dom dziecka. Zanim placówka rozpocznie działalność, obiekt musi przejść jednak gruntowny remont.

Koszty dostosowania budynku do potrzeb rodzinnego domu dziecka weźmie na siebie fundacja. Na razie nie wiadomo, w jakim terminie upora się z pracami budowlanymi. A dodajmy, że obiekt jest w kiepskim stanie technicznym.

Przy Jaworzyńskiej 153 od czasów PRL funkcjonowała Miejska Izba Wytrzeźwień. Gdy w 2022 r. na wschodzie wybuchła wojna, prezydent Tadeusz Krzakowski tymczasowo ją zamknął i urządził w niej ośrodek pomocy dla emigrantów z Ukrainy. Izba nie została już reaktywowana.

W styczniu 2023 r. gospodarz miasta przeforsował w radzie miejskiej likwidację wytrzeźwiałki. Taką decyzję argumentował kwestiami finansowymi – rosnącymi kosztami utrzymania izby, kiepską ściągalnością opłat za pobyt, a także brak chętnych do pracy lekarzy.

Likwidacja izby do dziś budzi kontrowersje. Skutki takiej decyzji w szczególności odczuwane są na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Iwaszkiewicza, bo to właśnie tam policja zawozi osoby pod wpływem alkoholu.

Fundacja ESPA znana jest z zaangażowania w pomoc dla emigrantów z Ukrainy. W Legnicy otworzyła też pierwszy na Dolnym Śląsku spożywczy sklep socjalny przy ul. Daszyńskiego 24 oraz Butik Socjalny przy ulicy Wrocławskiej 58.

Przeczytaj także

Nowe na stronie