W niedzielę wybierzemy europosłów. Zobacz gdzie głosować w Legnicy

Polska wybierze łącznie 53 europarlamentarzystów. Każde państwo Unii Europejskiej może mieć minimalnie 6 posłów i maksymalnie 96 posłów. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. Miasto Legnica znajduje się w okręgu nr 12 – dolnośląsko-opolskim.

W Legnicy będziemy głosować w 50 obwodowych komisjach wyborczych na terenie miasta (wyszukiwarka obwodów).

Legniczanie znają te miejsca, bo głosowali w nich już wcześniej. Warto jednak przypomnieć, że Komisarz Wyborczy postanowieniem Nr 41/2024 z dnia 24 stycznia 2024 wyodrębnił nową Komisję 48. Nowy 48 obwód powstał poprzez wydzielenie części ulic z Obwodu Nr 7, którego siedziba mieści się w Szkole Podstawowej Nr 19 przy al. Rzeczypospolitej 129. Jest to zmiana na stałe.

Do nowego obwodu (OKW 48) zostały przydzielone ulice:
ul. Antenowa, Bronisława Chyły, Graniczna, Henryka Karlińskiego, Jana Podoby, Janusza Kertyńskiego, Józefa Wojciechowskiego, płk. Karola Myrka, Koszarowa, Lucjana Ziarnika, Łącznościowców, Pawła Jurosa, Podmiejska, Poligonowa, Radarowa, Radiotelegrafistów, Sosnowa, Stanisława Miśka, Stanisława Piaskowskiego, Tadeusza Gumińskiego Tadeusza Łabno, Tadeusza Myśliwca, Wiejska, Wierzbowa, Wiktorii Wiedeńskiej, Włodzimierza Kalskiego, Zdzisława Szulca.

Nowy lokal wyborczy ma swoją siedzibę również w Szkole Podstawowej Nr 19 – sala gimnastyczna przy al. Rzeczypospolitej 129.

Podobnie jak przy poprzednich wyborach, również w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Miasta Legnicy. Zapisy będą przyjmowane przez pracownika Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta do dnia 5 czerwca br. w godzinach pracy Urzędu pod numerem 76 72 12 354.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 roku. Tego dnia lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00-21.00. 

Przeczytaj także

Nowe na stronie