W tej szkole nauka zagraża życiu i zdrowiu uczniów. Radni podjęli uchwałę

Zespół Szkół Ekonomicznych szykuje się do przeprowadzki. Gdy w gmachu przy Placu Słowiańskim rozpocznie się generalny remont, szkoła przeniesie się na kilka lat do budynku przy ul. Chojnowskiej.

Decyzja o kapitalnym remoncie Ekonoma zapadła w Ratuszu już pięć lat temu, po tym, jak powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zakazał użytkowania drugiego piętra i strychu zabytkowego budynku ze względu na fatalny stan więźby dachowej stropów.

Obecnie w urzędzie miasta przygotowywana jest dokumentacja techniczna. Szkoła natomiast funkcjonuje w dwóch lokalizacjach – część lekcji wciąż odbywa się przy Placu Słowiańskim, część w budynku przy ul. Chojnowskiej 100, gdzie przed laty funkcjonowała szkoła radziecka, a potem gimnazjum.

Temat Ekonoma wypłynął na poniedziałkowej sesji rady miejskiej w związku z uchwałą, która ma umożliwić przeprowadzkę na ul. Chojnowską. Opozycja skrzętnie wykorzystała sytuację do krytyki prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Maciej Kupaj, radny Koalicji Obywatelskiej i kandydat tego ugrupowania na prezydenta w kwietniowych wyborach, zarzucił obecnemu gospodarzowi miasta, ślimaczące się tempo inwestycji.

– Jeszcze w 2019 r. zapowiadaliście, że remont Ekonoma pochłonie ok. 5 mln zł. Dziś jest już mowa o blisko 50 mln zł. Mając w pamięci inne miejskie inwestycje i sposób ich realizacji, obawiam się, że będziemy mieli powtórkę z rozrywki. Remont pochłonie grube miliony i będzie wlókł się w nieskończoność – mówił Maciej Kupaj.

Prezydent Tadeusz Krzakowski tłumaczył się, że szacowany koszt oparty jest na ekspertyzach fachowców. Zapewnił też, że uczniowie, którzy wciąż lekcje mają przy Pl. Słowiańskim, są bezpieczni. Kiedy ruszy remont zabytkowego budynku a uczniowie w całości przeniosą się na Chojnowską? O konkretnej dacie radni od prezydenta nie usłyszeli.

Neorenesansowy budynek na pl. Słowiańskim wybudowany został w połowie XIX wieku. Od 1855 r., kiedy został oddany do użytku, mieściły się w nim różnego rodzaju szkoły. Po II wojnie światowej obiekt przejęła Armia Czerwona. Miastu Sowieci oddali go jednak już w lipcu 1946 r. Dwa miesiące później utworzono w nim Państwowe Gimnazjum Handlowe. Nazwa Zespół Szkół Ekonomicznych oficjalnie funkcjonuje od 1975 r.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie