REKLAMA

spot_img

W Złotoryi powstanie Centrum Nauki Kopernik w wersji mini

W Złotoryi, w ramach ogólnopolskiego projektu Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA), powstanie minicentrum nauki wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Będzie ono wyposażone w wystawę z eksponatami do samodzielnych eksperymentów oraz majsternię służącą do rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych.

Pod koniec ubiegłego roku w Drohiczynie wręczono promesy na utworzenie 16 nowych minicentrów nauki. Wśród nich znalazły się Złotoryja i Lubin. Wniosek o zakwalifikowanie do programu SOWA złożył Złotoryjski Ośrodek Kultury, który wygospodaruje miejsce na nową placówkę edukacyjną w swoim gmachu.

Oglądałem już taką SOWĘ, która od 2022 r. funkcjonuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu – przekazał Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOK-u. – Robi naprawdę duże wrażenie. To coś zupełnie nowego i innego, a przy tym bardzo ciekawego. Można dotknąć eksponatów, uczyć się na nich poprzez zabawę. To skok w XXI w. A my będziemy dopiero czwartym tego typu ośrodkiem na Dolnym Śląsku – dodał.

SOWA to ogólnopolska sieć lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają zazwyczaj w już istniejących instytucjach kultury. To inicjatywa skierowana przede wszystkim do mniejszych ośrodków miejskich. Ma stwarzać nowe możliwości edukacyjne dla mieszkających w nich dzieci i młodzieży, zwiększyć zasoby potrzebne do uczenia się oraz prowadzić do wzrostu zainteresowania nauką w lokalnych społecznościach.

– Od wielu lat skupiamy się na podnoszeniu jakości kształcenia w miejskich przedszkolach i szkołach podstawowych. To przynosi znakomity efekt, czego świadectwem są choćby bardzo dobre wyniki na egzaminie ósmoklasisty – podkreślił Paweł Kulig, zastępca burmistrza Złotoryi. – Ale to kształcenie może być jeszcze lepsze dzięki takim inicjatywom jak małe centrum nauki SOWA. Dzięki udziałowi w tym projekcie przechodzimy o jeden poziom wyżej, jeśli chodzi o stwarzanie warunków naszym dzieciom do rozmaitego uczenia się – podsumował.

Projekt SOWA finansowany jest w ramach dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeczytaj także

Nowe na stronie