Władza ma problem pod nosem. Co z zabytkową kamienicą w sercu Legnicy?

Prezydent Legnicy ogłosił kolejny przetarg na dzierżawę kamienicy przy ul. Św. Piotra 2. Kiedyś urzędowała w niej straż miejska, a potem nie miała już szczęścia do lokatorów. Dla Ratusza sprawa to nieco wstydliwa, bo po sąsiedzku niszczeje mu obiekt wpisany na listę zabytków.

Chodzi o zabytkową, dwupiętrową komunalną kamienicę przylegającą do urzędu miasta. W dawnym Domu Altarystów (katolickich duchownych, którzy dbali o kościelne ołtarze) mieściła się kiedyś siedziba straży miejskiej. W 2008 r. mundurowi przeprowadzili się jednak z niej do budynku przy al. Rzeczypospolitej. Od tej pory magistrat podjął kilka prób sprzedaży bądź dzierżawy budynku. Z różnym skutkiem.

Ciekawy pomysł na zagospodarowanie zabytku miała Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, która wydzierżawiła go w 2016 r. W kamienicy, którą nazwano „Domem pod Złotym Lwem” miała być prezentowana stała ekspozycja dokumentująca życie przedwojennej Legnicy. Liegnitz.pl zainwestował w obiekt niemałe pieniądze. Fundacji udało się m.in. wymienić okna. Niestety, pandemia spowodowała, że społecznicy zrezygnowali z dalszej dzierżawy zabytkowego budynku.

Potem kamienicę próbowało zagospodarować Stowarzyszenie Polskie Centrum Bezpieczeństwa i Prewencji, ale weto postawiła rada miejska, podnosząc, że organizacja ta chciała przy Św. Piotra prowadzić działalność komercyjną.

Finalnie zabytek w samym centrum Legnicy stoi pusty i wciąż czeka na gospodarza i pomysł na zagospodarowanie. W magistracie liczą, że tym razem uda się znaleźć dzierżawcę. Pomóc ma w tym dłuższy okres obowiązywania umowy. Przedmiotem kolejnego przetargu jest 25-letnia umowa najmu plus czynsz nie mniejszy niż 7,5 tys. zł netto miesięcznie.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie