Właściciel piłkarskiej Miedzi Honorowym Obywatelem Legnicy

Andrzej Dadełło odebrał podczas dorocznej, uroczystej sesji rady miejskiej tytuł Honorowego Obywatela Legnicy. Takiego wyróżnienia dla 55-letniego biznesmena piłkarscy kibice z Legnicy domagali się od lat.

Prestiżowy tytuł Andrzejowi Dadelle przyznała w marcu rada miejska. Odebrał go podczas poniedziałkowej, uroczystej sesji w Akademii Rycerskiej, razem z Edwardem Wiśniewskim, wieloletnim propagatorem turystyki i historii Legnicy.

Kim jest Andrzej Dadełło?

Andrzej Dadełło jest rodowitym legniczaninem, absolwentem Technikum Samochodowego. Od wielu lat mieszka we Wrocławiu. Karierę zawodową rozpoczynał w Departamencie Inwestycji Kapitałowych Banku Zachodniego SA. Jest założycielem i głównym akcjonariuszem DSA Financial Group w skład której wchodzi kilkanaście spółek. Jedna z nich – Votum, jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Milioner znany jest z działalności charytatywnej, którą prowadzi przez zakładane przez siebie fundacje, m.in. fundację Votum. Przede wszystkim jest miłośnikiem sportu, w szczególności szachów (jest właścicielem Polonii Wrocław) i piłki nożnej.

W 2011 r. kupił stojącą na skraju bankructwa i umoczoną w aferze korupcyjnej piłkarską Miedź Legnica. Szybko przekształcił ją w profesjonalny klub, a dzięki zainwestowanym milionom złotych wprowadził najpierw z II do I ligi, a potem z I ligi do ekstraklasy. W krajowej elicie Miedź grała przez dwa sezony (2018/2019 i  2022/2023). Obecnie występuje w I lidze.

Szacuje się, że przez 13 lat Andrzej Dadełło wyłożył na legnicki klub ponad 100 mln zł.

Przeczytaj także

Nowe na stronie