REKLAMA

spot_img

Wybory w Legnicy – jak oddać ważny głos, godziny otwarcia lokali

W niedzielę 7 kwietnia głosujemy w wyborach samorządowych. W Legnicy, tak jak w całej Polsce, lokale wyborze otwarte są od godz. 7:00 do godz. 21:00.

W wyborach samorządowych wyborcy będą głosować w lokalach wyborczych tam, gdzie są wpisani do rejestru wyborców. Prawo do głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika przysługuje tylko osobom z niepełnosprawnością i osobom, które ukończyły 60 lat (aby skorzystać z tych form głosowania, należało złożyć odpowiednie wnioski w urzędzie gminy albo do komisarza wyborczego).

Gdzie oddać głos w Legnicy?

W Legnicy jest 48 obwodowych komisji obwodowych plus 2 tzw. zamknięte w DPS i szpitalu. Ich wykaz znajdziecie w wyszukiwarce na stronie Państwowej Komisji Wyborczej – TUTAJ.

W lokalu wyborczym otrzymamy trzy karty do głosowania:

• w wyborach na prezydenta Legnicy,

• w wyborach do rady miejskiej,

• w wyborach do sejmiku województwa.

Na każdej można oddać głos tylko na jedną osobę. Głosujemy poprzez postawienie znaku “x” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak “x” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego. Nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.

Weź ze sobą dokument tożsamości!

Uwaga! W lokalu wyborczym przed otrzymaniem kart do głosowania, będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu można okazać zarówno dowód osobisty, paszport jak i prawo jazdy. Można też potwierdzić tożsamość na podstawie cyfrowej wersji dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.

Możliwe, że za dwa tygodnie, w niedzielę 21 kwietnia, przeprowadzona zostanie druga tura wyborów na prezydenta miasta. Stanie się tak, jeśli w 7 kwietnia żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów (50 procent plus 1).

Przeczytaj także

Nowe na stronie