spot_img

Wystawa Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” już dostępna!

Istniejąca od prawie 70 lat Huta Miedzi „Legnica”, to zakład o wyjątkowej roli w regionie legnickim, który stał się integralną częścią krajobrazu miasta. Żaden inny lokalny przedsiębiorca nie miał takiego wpływu na kształtowanie oblicza Legnicy po II wojnie światowej.

W ramach wystawy Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” będziemy mieli okazję zapoznać się z historią zakładu oraz jego wkładem w rozwój przemysłu lokalnego i rynku pracy. Powstanie huty na początku lat 50. XX wieku spowodowało znaczącą zmianę w charakterze przemysłu i przyciągnęło do Legnicy liczne inwestycje strategiczne, co zaowocowało rozwojem innych zakładów i napływem nowych mieszkańców. W przeciwieństwie do innych dużych zakładów działających w Legnicy w tamtym czasie, takich jak zakłady dziewiarskie czy przetwórstwa owocowo-warzywne, przemysł ciężki nie miał tu wcześniej tradycji. Huta stanowiła zatem zupełnie nowe zjawisko na gospodarczej mapie miasta, powstałe dzięki determinacji polskich budowniczych. W pierwszej kolejności służyła ona zaspokajaniu potrzeb tzw. starego zagłębia („Konrad”, „Lena”, „Lubichów”, „Nowy Kościół”), a następnie stała się integralną częścią ogromnego kombinatu górniczo-hutniczego „Polskiej Miedzi”. To historia, która ciągle się rozwija…

Na wystawie Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” będziemy mogli zobaczyć różne okresy działalności zakładu, jego historyczny rozwój produkcji oraz wpływ na życie społeczne i kulturalne miasta. Prezentowane eksponaty pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Miedzi, będącego częścią KGHM Polska Miedź S.A., jak i z innych instytucji (Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Legnicka Biblioteka Publiczna), organizacji, stowarzyszeń i prywatnych kolekcji.

Wernisaż wystawy “Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica”” odbędzie się w piątek, 14 lipca o godzinie 17.00 w głównym budynku Muzeum Miedzi w Legnicy. Jest to część obchodów 70-lecia istnienia zakładu.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie