spot_img

Wzruszają, poruszają i dają do myślenia – wracają Legnickie Koncerty Organowe

Wybitni i uznani w świecie muzycznym wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – będą gośćmi tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższą niedzielę 18 czerwca w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie.

Na wydarzenie, które potrwa do października zapraszali dziś starosta legnicki Adam Babuśka i członek zarządu powiatu Grzegorz Gabski.

Ósma edycja festiwalu wpisuje się w obchody 25-lecia powołania powiatu legnickiego (na zdjęciu Grzegorz Gapski i Adam Babuśka) FOT. MG

– Nie ma drugiego takiego festiwalu na zachodzie Polski. W programie tegorocznych koncertów zebraliśmy wszystko, co najlepsze. To będzie najwyższy możliwy poziom artystyczny. O bilety na tego rodzaju wydarzenia bilety sprzedają się od ręki. U nas biletów nie ma. Serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców powiatu legnickiego, ale wszystkich zainteresowanych. Te koncerty wzruszają, poruszają i dają do myślenia – mówił Grzegorz Gapski, pomysłodawca i organizator Letnich Koncertów Organowych.

To już ósma edycja festiwalu. W tym roku wpisuje się w obchody 25-lecia powołania powiatu legnickiego.

– To będzie wyjątkowa edycja, dlatego już dziś zapraszam na wszystkie koncerty. Szczególnie polecam ten inauguracyjny. Kunszt gry na organach wybitnego muzyka prof. dr. hab. Henryka Jana Botora uświetni występ multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka – ikony mojego pokolenia – przekonuje Adam Babuśka, starosta legnicki.

W tym roku Letnich Koncertów Organowych można będzie wysłuchać w Chojnowie w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Niepokalanego Poczęcia NMP.

Wszystko wskazuje na to, że dodatkowy koncert odbędzie się w Prochowicach, gdzie dobiegają końca prace restauracyjne organów. Starosta Adam Babuśka zapowiada, że jest duża szansa, by w przyszłym roku Letnie Koncert Organowe powróciy także do Legnickiego Pola.

– Chcielibyśmy, by festiwal objął swoim zasięgiem, jak najwięcej miejscowości powiatu legnickiego, ale ogranicza nas stan organów, ponieważ artyści tej rangi, mają specjalne wymagania co do jakości i stanu technicznego i instrumentów, na których grają – dodaje starosta.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie