spot_img

Zabójcza bakteria legionelli w kolejnym ujęciu wody w Legnicy [AKTUALIZACJA]

Tym razem bakterię legionelli stwierdzono w ujęciu wody w kamienicy przy ul. Poznańskiej w Legnicy. Mieszkańcy poinformowani zostali o tym fakcie poprzez ogłoszenie na drzwiach budynku.

– Po zbadaniu próbek wody ciepłej przez Sanpeid w Legnicy, stwierdzono przekroczenie wartości parametrycznej bakterii Legionella w instalacji ciepłej wody w budynku przy ul. Poznańskiej 35. Woda nie nadaje się do pryszniców do odwołania – czytamy w komunikacie, wydanym przez zarząd Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przystań” w Legnicy.

W budynku przy ul. Poznańskiej 35, dawnych sowieckich koszarach, znajduje się kilkadziesiąt mieszkań.

– My dostarczamy wyłącznie zimną wodę, a bakterie legionelli występują w ciepłej wodzie – usłyszeliśmy w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji e Legnicy.

– W próbce wody pobranej z jednego z mieszkań w budynku przy ul. Poznańskiej 35 stwierdzona została obecność bakterii legionelli. Zaleciliśmy zarządcy podjęcie stosownych działań, czyli podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury i zwiększenie ilości chloru. Dezynfekcja ma profilaktycznie objąć cały budynek – powiedział nam Jacek Watral, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy.

Do czasu zakończenia dezynfekcji mieszkańcy nie mogą korzystać z pryszniców.

– Legionella zagraża naszemu życiu wyłącznie w formie aerozolu, czyli wówczas gdy woda miesza się z powietrzem. Taki aerozol powstaje w prysznicowym sitku i perlatorach, znajdujących się w niektórych kranach. Jej szkodliwe działanie ma miejsce wówczas gdy ten aerozol dostanie się do płuc. Nic nam natomiast nie grozi, gdy taką wodę wypijemy – tłumaczy i uspokaja dyrektor Jacek Watral.

W wyniku zakażenia legionellą w Polsce zmarły już 24 osoby, ostatnia w miniony w wtorek 12 września. To 91- mieszkanka Rzeszowa.

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie