REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Zdobyła zaufanie na Facebooku, a potem sfingowała własną śmierć. 52-latek stracił 10 tys. zł

Ofiarą najnowszej metody oszustów „na spadek” padł 52-letni mieszkaniec powiatu jaworskiego. Historia miała swój początek około trzy lata temu. Pokrzywdzony poznał wówczas na Facebooku Francuzkę, z którą komunikował się za pomocą translatora poprzez aplikację Messenger oraz pocztę elektroniczną i videoczaty. Kobieta wzbudziła u 52-latka tak duże zaufanie, że mężczyzna pożyczył jej pieniądze, kilkukrotnie wpłacając na jej francuskie konto swoje oszczędności.

W ubiegłym roku kobieta napisała do 52-latka, że wykryto u niej nowotwór i z powodu choroby nie jest w stanie dalej pisać do niego. W sprawie zwrotu pożyczonych pieniędzy miał się z nim kontaktować prawnik kobiety.

– Po jakimś czasie najpierw do zgłaszającego odezwała się córka kobiety, która prosiła o pomoc finansową w leczeniu jej matki, a następnie prawnik kobiety, który poinformował pokrzywdzonego o śmierci jego klientki. Jak się okazało, przed śmiercią obywatelka Francji przepisała 52-latkowi sporą sumę gotówki, ale aby ją otrzymać pokrzywdzony musi wpłacić pieniądze związane z opłatą za spadek – relacjonuje aspirant Ewa Kluczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

W lutym br. mężczyzna otrzymał wiadomość mailową rzekomo z francuskiego Interpolu, że były mąż zmarłej kobiety chce przejąć jej oszczędności, dlatego musi on jak najszybciej dokonać opłat związanych z otrzymaniem spadku, w przeciwnym razie nie otrzyma przepisanych mu pieniędzy.

– Pokrzywdzony czterokrotnie wpłacił na konto francuskiego urzędnika łącznie ponad 10 tysięcy złotych. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów dopiero wtedy, kiedy zażądano od niego kolejnych wpłat za to, że rzekomo udostępnił wrażliwe zdjęcia zmarłej kobiety w Internecie i sprawą tą zajmuje się francuska prokuratura – dodaje starsza aspirant Ewa Kluczyńska.

Policjanci apelują!
By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, a czerwona lampka powinna włączać się zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

Przeczytaj także

Nowe na stronie