„Złapanie gumy” Kolejom Dolnośląskim niestraszne. Warte 5 mln zł urządzenie mają już u siebie

Pociąg oczywiście „złapać gumy” nie może, ale o koła pociągów dbać trzeba z taką sama troską, jak o te w samochodzie. Od dziś Koleje Dolnośląskie będą to robić we własnym zakresie. Do budowanej hali warsztatowej trafiła właśnie nowoczesna tokarka podtorowa. Urządzenie kosztowało prawie pięć milionów złotych. Zamontowany dziś główny korpus tokarki waży 16 ton. Potrzebny był specjalistyczny dźwig kolejowy, by umieścić ją w hali.

– To historyczny dzień dla Kolei Dolnośląskich, ponieważ uzyskujemy absolutną niezależność w zakresie przetaczania zestawów kołowych, które są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa naszych pasażerów. Dotychczas tego rodzaju usługi zlecaliśmy na zewnątrz, co generowało koszty i pochłaniało czas, bo nasze składy musiały dojeżdżać do innych warsztatów. Teraz będziemy mogli to robić u siebie, co pozwoli na oszczędności rzędu pół miliona złotych w skali roku. To jedno z trzech takich urządzeń na Dolnym Śląsku – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

By pociągi były bezpieczne, toczenie kół musi się odbywać systematycznie. O częstotliwości ich serwisowania decyduje ilość przejechanych kilometrów i stopień zużycia.  

– Nowa tokarka podtorowa znajdować się będzie powstającej właśnie drugiej hali serwisowej w Legnicy. Będą do niej wjeżdżać pociągi mierzące do 120 metrów długości. Ponad stutonowe pojazdy będą tu podnoszone na pomocą jednego przycisku – tłumaczy Łukasz Romaniecki, dyrektor pionu technicznego w KD.

Budowa nowej hali serwisowej w Legnicy ma się zakończyć do końca czerwca tego roku.

– Budowana hala, to dotychczas największa inwestycja infrastrukturalna Kolei Dolnośląskich. Będzie służyła do najbardziej zaawansowanych przeglądów technicznych, które dotychczas wykonywane były u podwykonawców. To bardzo ważne w związku z faktem, że nasz tabor systematycznie się powiększa – mówi Krzysztof Antczak, kierownik projektu budowy hali serwisowej w KD.

Obiekt będzie mieć około 14 metrów wysokości, jego powierzchnia całkowita wyniesie 6,6 tys. metry kwadratowe., a kubatura aż 6,7 tys. metrów sześciennych.

Przeczytaj także

Nowe na stronie