Złotoryja: 60-latka oszukana przez „lekarza z Jemenu”. Dzięki policji i prokuraturze odzyskała pieniądze

60-letnia mieszkanka powiatu złotoryjskiego padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta w Internecie poznała osobę podającą się za polskiego lekarza pracującego w Jemenie. Oszust poprosił ją o pomoc w opłaceniu i odebraniu paczki, w której miały się znajdować jego oszczędności i dokumenty. Kobieta pożyczyła na ten cel pieniądze od znajomego, który następnie zgłosił sprawę na policję. Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy i prokuratury, 60-latka odzyskała całą kwotę.

– Do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zgłosili się lokalni mieszkańcy, którzy poinformowali, że prawdopodobnie padli ofiarą oszusta. W rozmowie z funkcjonariuszami 60-latka oświadczyła, że za pośrednictwem portalu społecznościowego nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za polskiego lekarza, który przebywa w Jemenie. Miał on tam pomagać ludziom dotkniętym wojną. Relacja pomiędzy nimi utrzymywała się dość długo, a korespondowali za pośrednictwem komunikatora internetowego oraz poczty elektronicznej – poinformował mł. asp. Tomasz Nowak z KPP w Złotoryi.

Po jakimś czasie mężczyzna poprosił kobietę o odbiór paczki w jego imieniu, w której miały się znajdować oszczędności i dokumenty. Paczkę miała dostarczyć firma kurierska, jednak konieczne było uiszczenie opłat celnych. W tym celu „lekarz” poprosił 60-latkę o przelew 35 tysięcy złotych. Kobieta nie posiadała tak dużej sumy pieniędzy, więc poprosiła o pożyczkę znajomego. 63-latek przelał tą kwotę na wskazane przez kobietę konto. Po kilku godzinach otrzymał informację z banku, że mógł paść ofiarą oszusta – kontynuuje Tomasz Nowak.

Funkcjonariusze na podstawie przeprowadzonych ustaleń natychmiast wystąpili do prokuratury o wydanie postanowienia o blokadzie środków na rachunku bankowym. Dzięki błyskawicznym działaniom mężczyzna odzyskał całość kwoty. W tej sprawie policjanci będą prowadzili dalsze czynności.

Przeczytaj także

Nowe na stronie