Znana marka wchodzi do Legnicy. Była oskarżana o powiązania z Putinem

Przy ul. Pocztowej w Legnicy tuż przy Biedronce, powstanie stacja paliw. Inwestorem jest austriacki koncern Amic Energy, który 1,5-hektarową działkę kupił od rosyjskiego Łukoila.

Drugi pod względem wielkości rosyjski koncern paliwowy działkę w centrum Legnicy nabył od miasta przed dekadą. Łukoilowi nie udało się wybudować stacji ze względu na problemy z organizacją ruchu na ul. Pocztowej. Inwestycję zablokował wojewoda dolnośląski.

Jest wniosek o pozwolenie na budowę

W 2016 r. Amic Energy przejął sieć stacji paliw Łukoila w Polsce, Łotwie i Litwie. Tym sposobem działka w Legnicy zmieniła właściciela. Procedury mające na celu budowę stacji przy Pocztowej koncern wszczął jednak dopiero w 2022 r. Spółka Amic Polska zebrała już wszystkie niezbędne dokumenty, w tym pozytywną decyzję środowiskową wydaną przez prezydenta Legnicy. Zostały jej już tylko formalności. W ostatnich dniach ub. roku do urzędu miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę.

Amic musiał spełnić szereg warunków związanych z uciążliwością dla mieszkańców pobliskich kamienic. Dlatego przy stacji postawi czterometrowe ekrany akustyczne o długości 75 metrów, a także nasadzi drzewa i krzewy. A jako że działka leży na terenach zalewowych będzie musiał odpowiednio zabezpieczyć podziemne pojemniki na benzynę i olej napędowy.

Amic Energy – skąd kontrowersje wokół spółki?

W minionej dekadzie Amic Energy przejął od Łukoila stacje paliw w Polsce, Łotwie, Litwie, a także w Ukrainie. Spółka została oskarżona o biznesowe i personalne powiązania z Kremlem. Na Ukrainie austriackie stacje zaczęli bojkotować kierowcy. Amic do dziś jednak konsekwentnie zaprzecza jakoby miała cokolwiek wspólnego z Moskwą.

Po agresji Rosji na Ukrainę zarząd Amic Polska wydał nawet oświadczenie, w którym potępił inwazję i zapewnił o solidarności z narodem ukraińskim Jednocześnie zaznaczył, że w Polsce sprzedaje wyłącznie paliwa dostarczane z rafinerii Orlenu.

Zapewnienia władz koncernu nie wszystkich jednak przekonały. Współpracę z Amic, która w ramach Karty Mieszkańca oferowała rabaty na paliwo, zerwały władze Gdańska. W Kielcach natomiast miała miejsce manifestacja przed jedną ze stacji.

Zjazd na stację jest już przygotowany. Wykonany został w ramach przebudowy ul. Pocztowej. Fot. RED

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie