Zrzutka na spektakl. „Dzieje grzechu” powstaną dzięki wsparciu przyjaciół i sympatyków teatru?

– Nie była to łatwa decyzja, zwłaszcza teraz, kiedy większość z nas liczy każdy grosz. W zasadzie na ten pomysł wpadliście Wy, nasi Widzowie i Przyjaciele, podpowiadając nam założenie zbiórki – czytamy na stronie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W ślad za słowami idą czyny. Na stronie zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy na realizację spektaklu „Dzieje grzechu”, inspirowanego słynną powieścią Stefana Żeromskiego.

Kłopoty finansowe legnickiego teatru – to pokłosie jednostronnego wycofania się prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego ze współfinansowania tej instytucji. Sprawą zajmuje się sąd, ale do czasu rozstrzygnięcia czy Krzakowski miał do tego prawo – teatr ledwie przędzie. Dług miasta – chce pokryć marszałek województwa dolnośląskiego, ale do tego potrzebna jest zgoda sejmiku. Wniosek w tej sprawie raz już upadł na sesji 13 lipca. Ponownie będzie procedowany we wrześniu. Zespół legnickiego teatru postanowił nie czekać bezczynnie na finał politycznych układów i rozpoczął publiczną zbiórkę pieniędzy.

– Chcemy grać, jak robimy to dla Was od lat, ale chcemy też przygotować spektakl, który będzie naszym wspólnym dziełem i naszym wspólnym dobrem – czytamy w oświadczeniu.

Legnickie „Dzieje grzechu” będą skupione wokół refleksji nad modelami kobiecości i związanym z nimi pojęciem grzechu. Co jest tytułowym grzechem głównej bohaterki? Czy Ewa zostaje „wypędzona z raju” z powodu zakochania się w niewłaściwym człowieku, dlatego że pozwala sobie na spełnienie erotyczne, czy może dlatego że dopuszcza się morderstwa? A może podstawowym błędem i winą młodej kobiety jest to, że całe jej życie koncentruje się wokół kochanka? Jak powieść Żeromskiego odbija się we współczesności? Czy słowo „grzech” ma jeszcze w ogóle jakieś znaczenie? A jeśli tak, to jakie? 

Scenariusz napisze Maria Wojtyszko, a wyreżyseruje go Daria Kopiec.

Koszt spektaklu to 200 tys. zł Dotychczas zebrano 7,5 tys. zł. Tu możesz pomóc

Osoby, które wesprą zbiórkę otrzymają:

wpłata 100 zł – plakat teatralny,

wpłata 200 zł – jedną z publikacji teatralnych,

wpłata 500 zł – zaproszenie na premierę

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie