spot_img

Legionella w legnickim szpitalu. Wdrażane są specjalne procedury [AKTUALIZACJA]

Legnickim Sanepid wykrył bakterię zabójczej legionelli w ujęciu wody w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Wdrażane są specjalne procedury, które mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentom.

– W jednym z ujęć wody w legnickim szpitalu stwierdzono obecność bakterii legionelli – potwierdza Małgorzata Stawiska-Lichota, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy.  

Rzeczniczka uspokoją, bo w trzech innych szpitalnych ujęciach wody, w tym w budynku głównym szpitala, bakterii nie stwierdzono.

– Nie po raz pierwszy szpital ma do czynienia z podobną sytuacją. We wcześniejszych latach stwierdzaliśmy obecność legionelli i dyrekcja wie, jak w takich sytuacjach powinna postępować. Z tego, co wiem stosowne procedury zostały wdrożone – dodaje Małgorzata Stawiska-Lichota.

– Ujęcie wody to branżowe pojęcie Senepidu, w rzeczywistości jest to prostu kran. Faktycznie w kranie jednego z gabinetów oddziału opieki paliatywnej stwierdzono obecność bakterii legionelli. Był on praktycznie nieużywany, ale teraz został całkowicie wyłączony. Prowadzona jest obecnie dezynfekcja chemiczna i termiczna ciepłej wody użytkowej zarówno w tym miejscu, jak i profilaktycznie również w budynku głównym szpitala, choć tam obecności bakterii nie stwierdzono. Zapewniam, że nasi pacjenci są bezpieczni – mówi Krzysztof Maciejak, rzecznik prasowy legnickiego szpitala.

Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię legionella. Bakteria legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, występuje w wodzie i mokrej glebie. Nie można zarazić się nią od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody. Co robić, aby nie zachorować? Dobrze jest pamiętać o tym, że legionella “lubi rdzę”, dlatego rury hydrauliczne powinny być czyste lub wymieniane co jakiś czas. Wanny z hydromasażem czy jacuzzi – tu przyda się regularne opróżnianie i wymienianie wody. Miejsca takie jak baseny oraz urządzenia działające z wodą, np. te w gabinetach zabiegowych, powinny być poddawane chlorowaniu, ozonowaniu lub innym procesom dezynfekującym. 

spot_img

Przeczytaj także

Nowe na stronie