W legnickim Rynku będą rozdawać chleb, śledzie i grosze szczęścia

Tradycyjnie już w Wielki Piątek (8 kwietnia) członkinie legnickiego Stowarzyszenia Kobiety Europy będą rozdawały chleb, śledzie i grosze, czyli wielkopostną jałmużnę. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przy katedrze. Ten średniowieczny zwyczaj wskrzeszony ponad 20 lat temu cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców. 

Przed wiekami właśnie  w Wielki Piątek rozdawano  wszystkim potrzebującym chleb o wadze ok. 1 kg, po jednym śledziu oraz nowy grosz, wybity w mennicy legnickiej. To był grosz, za który można było wówczas kupić na rynku jednego, może dwa śledzie. Czyli miał swoją wartość.

– Grosz traktowany był jak talizman. Przypinano go do ubrania i chronił właściciela przed chorobami. Kiedyś po takie dary przychodziło nawet 4000 ludzi – wyjaśnia Elżbieta Chocholska, szefowa Kobiet Europy.

Śledzie, podobnie jak za dawnych czasów, są pokarmem postnym, o symbolicznym znaczeniu, które utrwalone zostało w historii miasta – w nazwie renesansowych kamieniczek przy Rynku, zwanych „Śledziówkami”.

„Chleb, śledź i grosz” nawiązuje do zwyczaju, który śląska tradycja ludowa związała z kultem św. Jadwigi. Od 552 lat, w Wielki Piątek, przybyli do Legnicy ubodzy pątnicy mogli otrzymać od urzędników książęcych ważący 0,7 kg bochenek chleba, postnego śledzia i drobną monetę. To właśnie ten drobny pieniążek zwany groszem lub monetą św. Jadwigi, był najgorliwiej pożądany, przypisywano mu bowiem cudowną moc odstraszania zła i nieszczęścia.

W najbliższy piątek Stowarzyszenie Kobiety Europy rozda 250 bochenków chleba, 120 kg śledzi i tradycyjne grosze. Impreza współfinansowana jest przez Urząd Miasta.

REKLAMA

spot_img

Przeczytaj także

REKLAMA

spot_img

Nowe na stronie