W Liegnitz był perełką, w Legnicy jest ruiną. Oto XIX-wieczny pałac Neuhof

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne ws. wpisania do rejestru zabytków pałacu Neuhof przy ul. Nowodworskiej 30 w Legnicy.

Wzniesiony w połowie XIX w. neoklasycystyczny pałac znajduje się w rękach prywatnych. Kilka razy zmieniał już właściciela. Niestety, znajduje się w opłakanym stanie. Przed czterema laty zawaliła się część jego dachu.

Obiekt został objęty ochroną konserwatorską. Informacja o wszczęciu postępowania ws. wpisania pałacu do rejestru zabytków opublikowana została na stronach BIP legnickiego urzędu miasta.

– Od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku – czytamy w informacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pałac Neuhof został wybudowany w połowie XIX w. przez królewskiego radcę komercyjnego oraz przemysłowca. Rudolfa Treutlera. Od 1850 r. wraz ze wspólnikami zarządzał on na terenie dóbr Neuhof (Nowy Dwór) cukrownią. W 1888 r. właścicielem majątku wraz z pałacem został wspólnik Rudolfa, Ernst Scherzer. W maju 1925 r. jego syn sprzedał posiadłość miastu.

W latach 30. XX w. w pałacowych pomieszczeniach utworzono m.in. dom starców dla członków legnickiej Izby Rzemieślniczej. Po II wojnie światowej budynek zajmowali Rosjanie. W tym okresie pełnił funkcje gospodarcze. Uległ wówczas dewastacji. Ta niestety postępowała w minionych trzech dekadach.

Przeczytaj także

Nowe na stronie